V Kambodži poznáte, čeho je schopen zlý člověk nebo ideologie

Publikováno: 13.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do hlavního města Kambodži, do města Phnompenh, ve kterém potkáte nejen skvělé lidi a prohlédnete si úžasnou architekturu, ale také na vás dýchne komunistická historie.

Dnes s naším oblíbeným cestovatelem zůstáváme v hlavním kambodžském městě.

Dneska je Phnompenh hlavním městem tohoto úžasného státu, je největším městem v zemi a díky khmerské a francouzské architektuře je pro turisty nesmírně lákavé. Leží na soutoku Mekong a Tonlesap a je to takové místo, kde je poměrně horké a vlhké podnebí, s tím musíme počítat vždycky, když do této oblasti jihovýchodní Asie jedeme. Je tady nemálo architektonických památek, já tady vždy objevuji třeba královský palác.

Jak tě známe, tak ty ses tam určitě družil. Potkal jsi tam nějaké zajímavé lidi?

Já si tady vzpomínám, podobně jako v Laosu, na setkávání s buddhistickými mnichy. S těmi je to vždycky velká zábava, oni mě často i vezmou k sobě do nějakého toho vzdělávacího komplexu nebo ubytovacího tam, kde bydlí, a dá se s nimi i popovídat, něco se zajímavého dozvědět. Je to pro mě vždycky velký zážitek. Hlavně tady toto. Potom ty nabídky obchodníků, ať jsem někde na tržišti nebo v obchodě, dneska už jsou tady pochopitelně i moderní obchody, ale vždycky se potkám s úsměvem a komunikací a nabídkou, ať už nějakého historického artefaktu, anebo i moderního zboží. Já mám rád i jídlo v této oblasti, takže si tady prostě užívám všeho. To setkání s lidmi je vždycky nejsilnějším zážitkem, ať jsme kdekoli na světě.

Kambodžané zažili komunismus - Rudí Khmerové. Je to tam cítit?

To bohužel je. Připomenu, že Rudí Khmerové řádili v této jindy svébytné a neprobené zemi od roku 1975 až do roku 1979 a při té genocidě zabili až tři miliony lidí, což je naprosto šílené. Tehdy to řádění ukončila intervence vietnamské armády. Vzpomínám si, že mě Kambodžané, když jsem procházel ta pietní místa, kde došlo k těm tragédiím, říkali, ať ty obrázky ukazuji v Evropě, ať o tom mluvím v Evropě, aby všichni lidé věděli, čeho všeho je schopen zlý, nenávistný člověk a nebo ideologie.

19.11.2018

Při stopování lva u řeky Okavango jsem měl strach

Jirka Kolbaba nás dnes pozval k povodí řeky Okavango, kde si vyzkoušel stopování lva ve volné přírodě...
16.11.2018

Každý dobrodruh by měl alespoň jednou za život navštívit Nepál

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nepálu. I přesto, že je to jedna z nejchudších zemí světa, zažijete tady nejen velkou romantiku, ale i nezapomenutelná setkání s lidmi.
15.11.2018

Velké Antily v Karibiku nikoho nezklamou

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na bílé pláže s palmami, na místo plné kultur, barev a chutí, na Velké Antily v Karibiku.
14.11.2018

Grand Canyon je jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů

Jirka Kolbaba nás dnes vzal do Grand Canyonu, jednoho z amerických národních parků, který je podle něj jedním z nejúchvatnějších z nich.
12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.