Uzavření hranic by bylo krokem zpátky, říká starostka hraniční obce

Publikováno: 29.11.2018 08:30
Německá spolková země Sasko pohrozila uzavřením hranic s Polskem a Českou republikou kvůli zvýšené kriminalitě na německé straně. Jak by tato změna mohla ovlivnit hraniční obec Vejprty, řekla Zuzaně Bubílkové starostka Jitka Gavdunová.

Co by pro vás znamenalo zavedení hraničních kontrol?

Určitě by to bylo velmi problematické. Města Vejprty a Bärenstein jsou od sebe odděleny jen potokem. Takže hraniční přechod je vlastně ulice. Jistě si dovedete představit, jaké by vznikaly kolony. Opravdu by nastal dopravní kolaps.

Určitě by to byl i problém pro lidi, co jezdí pracovat do Německa.

Ano, to by byl velké komplikace. Nejezdí tam pouze desítky lidí, ale stovky. Lidé jsou zvyklí, že přejedou přes hraniční přechod jako přes běžné místo v běžném městě. Hraniční kontroly by byly velmi problematické. Nevěřím tomu, že je někdo zavede, že by někdo udělal takový krok zpátky.

Němci si stěžují na zvýšenou kriminalitu na jejich straně. Víte o tom?

Nevím. Mám tu čest se setkávat i s německými policisty. Minulý týden jsme měli českoněmecké jednání a hovořilo se o tom, že naše oblast má nejnižší kriminalitu. Platí to pro oblast na naší straně v Ústeckém kraji. I Němci si libovali, že ubylo krádeží a nepadlo ani slovo o zvýšené kriminalitě. Naopak byli potěšeni, že čísla klesají.

Některé obce si stěžují, že k nám Němci přiváží odpadky a také vyhrožují zavedením hraničních kontrol. Dopouští se Němci zase něčeho u nás?

Ano dopouští. O těch odpadcích je to naprostá pravda. Některá sběrná místa bez monitoringu jsme už zlikvidovali, protože jsme pořád jen uklízeli. Dokonce jsme byli tak aktivní, že podle německých fotografií jsme vypátrali v Německu původce odpadu. To se ale strašně složitě dokazuje. Nepřijde mi, že by se kvůli tomu musely uzavírat hraniční přechody. Uzavírat by se měly spíše kvůli migraci, ale ne kvůli jiným důvodů.

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

07.12.2018

Andrej Babiš: Za mlada jsem dělal diskotéky

Hostem adventntích rozhovorů s šéfy sněmovních stran byl předseda hnutí ANO, Andrej Babiš. S moderátorkou Zuzanou Bubílkovou si povídal o čistě nepolitických tématech.
06.12.2018

Hlídal jsem dva české prezidenty, řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík si v adventním rozhovoru zanotoval první tóny známé koledy Narodil se Kristus pán. Ke stejné věci pak vyzval následujícího hosta - předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše.
05.12.2018

Tři děti u nás ještě nemusí být konečná, řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Trojnásobný otec a předseda KDU-ČSL to řekl Zuzaně Bubílkové v našich adventních rozhovorech s předsedy sněmovních stran. Poslední slovo ale bude mít pochopitelně paní Bělobrádková. Podívejte se na video.
04.12.2018

Politik se jen těžko vyhne alkoholu, řekl předseda ČSSD Jan Hamáček

Další díl našeho adventního apolitického speciálu. Tentokrát s předsedou ČSSD a ministrem vnitra, Janem Hamáčkem.
03.12.2018

Nekouřit mi vydrželo přesně 61 hodin, říká šéf pirátů Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš odstartoval náš seriál adventních nepolitických rozhovorů se šéfy sněmovních stran. Řeč byla například o jeho neúspěšném pokusu přestat kouřit. Moderátorka Zuzana Bubílková se zajímala také o jeho soukromí, nebo o to, jak si udržuje své dredy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.