Uzavření hranic by bylo krokem zpátky, říká starostka hraniční obce

Publikováno: 29.11.2018 08:30
Německá spolková země Sasko pohrozila uzavřením hranic s Polskem a Českou republikou kvůli zvýšené kriminalitě na německé straně. Jak by tato změna mohla ovlivnit hraniční obec Vejprty, řekla Zuzaně Bubílkové starostka Jitka Gavdunová.

Co by pro vás znamenalo zavedení hraničních kontrol?

Určitě by to bylo velmi problematické. Města Vejprty a Bärenstein jsou od sebe odděleny jen potokem. Takže hraniční přechod je vlastně ulice. Jistě si dovedete představit, jaké by vznikaly kolony. Opravdu by nastal dopravní kolaps.

Určitě by to byl i problém pro lidi, co jezdí pracovat do Německa.

Ano, to by byl velké komplikace. Nejezdí tam pouze desítky lidí, ale stovky. Lidé jsou zvyklí, že přejedou přes hraniční přechod jako přes běžné místo v běžném městě. Hraniční kontroly by byly velmi problematické. Nevěřím tomu, že je někdo zavede, že by někdo udělal takový krok zpátky.

Němci si stěžují na zvýšenou kriminalitu na jejich straně. Víte o tom?

Nevím. Mám tu čest se setkávat i s německými policisty. Minulý týden jsme měli českoněmecké jednání a hovořilo se o tom, že naše oblast má nejnižší kriminalitu. Platí to pro oblast na naší straně v Ústeckém kraji. I Němci si libovali, že ubylo krádeží a nepadlo ani slovo o zvýšené kriminalitě. Naopak byli potěšeni, že čísla klesají.

Některé obce si stěžují, že k nám Němci přiváží odpadky a také vyhrožují zavedením hraničních kontrol. Dopouští se Němci zase něčeho u nás?

Ano dopouští. O těch odpadcích je to naprostá pravda. Některá sběrná místa bez monitoringu jsme už zlikvidovali, protože jsme pořád jen uklízeli. Dokonce jsme byli tak aktivní, že podle německých fotografií jsme vypátrali v Německu původce odpadu. To se ale strašně složitě dokazuje. Nepřijde mi, že by se kvůli tomu musely uzavírat hraniční přechody. Uzavírat by se měly spíše kvůli migraci, ale ne kvůli jiným důvodů.

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

04.12.2018

Politik se jen těžko vyhne alkoholu, řekl předseda ČSSD Jan Hamáček

Další díl našeho adventního apolitického speciálu. Tentokrát s předsedou ČSSD a ministrem vnitra, Janem Hamáčkem.
03.12.2018

Nekouřit mi vydrželo přesně 61 hodin, říká šéf pirátů Ivan Bartoš

Předseda Pirátů Ivan Bartoš odstartoval náš seriál adventních nepolitických rozhovorů se šéfy sněmovních stran. Řeč byla například o jeho neúspěšném pokusu přestat kouřit. Moderátorka Zuzana Bubílková se zajímala také o jeho soukromí, nebo o to, jak si udržuje své dredy.
28.11.2018

Ženy nad 42 let otěhotní velmi vzácně, říká primář Lacheta

Průměrný věk prvorodiček se neustále zvyšuje. Ženy častěji vyhledávají umělá oplodnění. Jaká je jejich úspěšnost, zjišťovala Zuzana Bubílková u Jana Lacheta, primáře kliniky umělého oplodnění.
27.11.2018

Sucho kvalitu ryb neovlivnilo, říká zootechnik Kříž

Ryby letos kvůli suchu podraží a na pultech bude nejspíš i menší sortiment. Výlovy už začaly a tak si o cenách ryb popovídala Zuzana Bubílková s hlavním zootechnikem z rybářství Hluboká.
26.11.2018

Cihel bude dostatek, říká předseda cihlářského svazu.

Ceny za bydlení trhají rekordy. Materiály na výstavbu domů jsou těžko dostupné, začátkem podzimu nebylo dostatek cihel. Jak situace vypadá teď, řekl Zuzaně Bubílkové Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.