Turkana je suché, hodně zkoušené a smutné místo

Publikováno: 26.11.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k jezeru Turkana v Africe, kde nás sice potěší místní fauna, místní domorodci to zde ale nemají jednoduché.

Teď bychom měli přepnout na africký kontinent. Naším cílem je Turkana. Kde vlastně Turkana je?

I dneska to bude africké, bude to úžasné, protože jezero Turkana, tomu se říká nefritové moře, protože barva vody je taková zelenomodrá. Já jsem k tomu jezeru cestoval poměrně náročně, měl jsem pronajatý terénní vůz, cestoval jsem tam osm dní. Osm dní a sedm nocí, bylo to daleko, měli jsme mnoho defektů po trase, protože jsme dostali auto se špatnými pneumatikami. Takže tady se opravdu cestuje velmi tvrdě, ale jsou to místa, kde se kdysi dávno nalezli hominidé a fosilie, krokodýl třeba, údajně až patnáctimetrový krokodýl, kdysi dávno v prehistorii nebo tady našli fosilie pravěkých slonů třeba.

Ale z pravěku do současnosti, co tam žije teď?

To jezero je známé tím, že má vysokou salinitu a je alkalické, takže to není pro zvířata vůbec dobré obecně, ale vyhovuje to plameňákům, ti zde nachází dostatek toho, co oni konzumují právě z té vody. Objevuje se tady mnoho tažných ptáků. Krokodýl nilský tady žije, dokonce se zdá, že je tady víc silná populace, odborníci si myslí, že až dvanáct tisíc. Zebry, gazely, přímorožci, Kudu malý nebo lev a gepard, to jsou ta zvířata, která běhají okolo. Takže toto je skutečně ráj zvířat, ráj Afriky a turisticky málo exponované místo. To je to, co mě na tom nejvíce baví, proto jsem se tam vydal takovým dlouhým, osm dní trvajícím, výletem, protože to stálo za to. Vidět místní zvířata a nakonec i komunity, které tady žijí.

A ta komunita je jaká?

Těch domorodců tady není mnoho, to prostředí je velice teplé, suché a pod těmi akáciemi, v tom stínu, se občas krčí nějaký domorodec nebo nějaká skupinka domorodců. Nebo najdeme vesnice z přírodních materiálů, velice bizarní a velice fotogenické. Já vím, že tady žijí Turkanové, potom třeba příslušníci kmene Gabra, ale hlavně jsem sem jel za Elmory. V době, kdy já jsem tam byl, bylo Elmorů jen 180, a to jsou lidé, kteří žijí u toho alkalického jezera, pijí bohužel tu vodu, mají z toho zdravotní problémy. Mají problémy se zrakem a s kostmi, v organismu. Světové společnosti se jim snaží přivézt zdravou vodu. Kdysi zde bývalo hodně dešťů a bývalo zde silné osídlení, ale teď, v poslední době, je to hodně suché a hodně zkoušené a smutné místo.

03.12.2018

Roatán je ráj dobrého jídla a přírodních scenérií

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na ostrov Roatán, kde si nejen pochutnáte na vynikajícím jídle, ale také si užijete úžasné přírodní scenérie.
30.11.2018

V Kappadokii se snoubí přírodní skvosty s lidským umem

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Kappadokie, která uchvátí kombinací přírodního skvostu a šikovné lidské ruky...
29.11.2018

Američané si svých parků váží a pečlivě je chrání

Jirka Kolbaba nás dnes provedl po amerických národních parcích, které si Američané citlivě chrání a starají se o ně.
28.11.2018

Asie má mnoho NEJ

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Asie. Jaká má nej a jaká místa má nejraději náš cestovatel?
27.11.2018

Delta Dunaje je přírodní skvost

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou necestovali daleko, podívali jsme se k deltě Dunaje do Rumunska, kde vás oslní nejen fauna, ale i flora.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.