Pořízení pejska si pořádně promyslete

Publikováno: 25.11.2018 09:00
Blíží se Vánoce a někdo z vás si možná pohrává s myšlenkou na štěňátko. Pracovníci útulků každý rok apelují, aby si to případní zájemci opravdu pořádně rozmysleli. A za pravdu jim dává i Monika Vrchotová.

Za prvé je potřeba si uvědomit, že pes něco stojí. Nejen jeho samotné pořízení, základní vybavení a krmení, ale taky veterinář. Těžko totiž u štěněte poznáte, jestli náhodou netrpí nějakou alergií. Naší Fíně nedělají dobře pyly, takže na jaře jsme každou chvíli na veterině se zánětem třetího víčka – a každá návštěva vyjde v průměru na tisícovku. A když jsme u peněz, je potřeba počítat i se škodami v bytě. Já jsem třeba očekávala, že občas udělá někde loužičku, ale že mi v nově postaveném bytě bude ochutnávat omítku a v obýváku udělá tři díry do zdi, to jsem opravdu nepředpokládala. Stejně tak jsem nepočítala s okousanými židlemi, stolem nebo gaučem. A už vůbec mě nenapadlo, že když koupím nový koberec, Fínuška si ho hned označkuje – asi minutu poté, co jsem ho položila, už jsem likvidovala loužičku.

Samotný úklid je také velká radost. Zvlášť když máte bílého psa a modrou sedačku, na které je vidět každý chlup. Při „přesrsťování,“ což je při každé změně ročního období, a občas i mezi tím, je normální, že půl hodiny vysáváte gauč, aby za chvíli vypadal tak, že jste na něj měsíc nesáhli. To samé platí o koberci. A když už jsme u těch chlupů, rozhodně pořízení pejska zvažte, pokud rádi jezdíte na návštěvy, a nechcete ho nechávat celé dny samotného doma. Může se totiž stát, že vám známí řeknou, abyste jezdili bez psa, protože nechtějí mít doma chlupy, nebo protože se bojí o svého králíčka nebo morče. Také byste si měli dopředu zjistit, kdo vám pejska pohlídá, když pojede třeba k moři.

V neposlední řadě uvažte, jestli jste ochotní chodit venčit kdykoliv, i když jste nemocní, a v jakémkoliv počasí, třeba v -20 °C. Jo a taky je třeba počítat s tím, že dítko bude sice ze štěňátka nadšené, časem to ale opadne a pak budete muset neustále dokola udělovat lekce o zodpovědnosti a povinnostech, které majitel psa má – včetně toho, že musí sbírat jeho exkrementy, což dětem zrovna nevoní. Stejně jako to nevoní, když do toho šlápnete a přinesete si toho domů plné podrážky.

Hezký den všem pejskařům přeje Monika Vrchotová.

30.12.2018

Silvestr – čas rekapitulace a nových vyhlídek

Zítra se rozloučíme s rokem 18. Řada lidí na Silvestra bilancuje uplynulý rok, podobně jako Monika Vrchotová.
23.12.2018

Jak může vypadat vánoční překvapení

Už zítra večer budeme rozbalovat dárky. U dětí je radost v podstatě zaručená, potěšit dospělé členy rodiny se ale ne vždy podaří. Párkrát to zažila i Monika Vrchotová.
16.12.2018

Hokejový fanoušek těžký život má

Naše hokejisty čeká dnes v Rusku poslední vystoupení na Chanel One Cupu. Před sedmi lety jim v Moskvě fandila i Monika Vrchotová, pro kterou to byl nezapomenutelný zážitek.
09.12.2018

Jaké poklady se dají najít při stěhování

Říká se, že je lepší vyhořet, než se stěhovat. Dalo by se o tom polemizovat, každopádně stěhování je záležitostí náročnou, což poznala i Monika Vrchotová.
02.12.2018

Zaspat může každý, ale zapomenout jít do práce?

Každý z nás někdy v životě zaspal. Zatímco pro školáky to může být dobrá výmluva, jak prošvihnout písemku plánovanou na první hodinu, v zaměstnání už to tak hladce projít nemusí. Nečekaný budíček měla párkrát i Monika Vrchotová.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.