Omán má nejen fotogenickou přírodu, ale také moderní města

Publikováno: 06.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do sultanátu Omán, který by podle něj neměl vynechat nikdo, kdo cestuje do Spojených arabských emirátů.

Upřímně, přiznám se, že bych se někdy do sultanátu chtěl podívat. Tak alespoň takhle, virtuálně, přes éter, to obstará Jirka Kolbaba.

Možná, pokud někdo neví, kde leží, tak začneme takovým malým, zeměpisným exkurzem. V jihozápadní Asii najdeme sultanát Omán, v té jihovýchodní části Arabského poloostrova. Sousedí s arabskými emiráty, Jemenem a Saúdskou Arábií. Musím ale hlavně vyzdvihnout to, že to je fotogenické, naprosto unikátní území. Že jsou tady zajímavé skalní výčnělky, třeba v horách pohoří Al-Hadžar. Jsou tu skvělé pláže, takové zelené oblasti, třeba na jihozápadě, kde se daří kokosovým palmám, akáciím, oleandrům.

A jak vypadá hlavní město? Myslím, že se jmenuje Muscat.

Najdeme zde významný přístav. Je to město, které se neuvěřitelně modernizuje v poslední době. Je tady velký rozvoj infrastruktury a doslova jsme šokováni moderností toho města. Možná bych vyzdvihl jednu budovu, kolem které jsem se nedávno procházel, a seznal jsem několik dalších informací. Royal Opera House Muscat, to je operní dům, který zaplatil a podporuje sultán, ten sultán se jmenuje Kábús ibn Saíd a on tady dokonce sponzoruje symfonický orchestr, protože on má neuvěřitelný vztah k vážné hudbě. Třeba Bethoven je jeho nejoblíbenější autor.

Takže, když poletíme do Spojených arabských emirátů, tak si máme udělat takový jednodenní, možná dvoudenní výlet do Ománu?

Jednoznačně. Proto vždycky pléduji, když má někdo trochu víc času v Dubaji, ať přeletí nebo přejede podívat se na pár dní také také do Muscatu, hlavního města sultanátu Omán a také zajede do přírody, protože tady příroda nabízí mnoho pozoruhodného, dobrodružného, bezpečného vyžití.

12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
09.11.2018

V Bangladéši je dopravní špička 24 hodin denně

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do nejchudší země světa, do Bangladéše, kde žijí vřelí a zvídaví lidé a v dopravní špičce zde uvíznete v jakoukoli denní dobu.
08.11.2018

Město Irkutsk na Sibiři je dnes vykořeněné město

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Sibiř do města Irkutsk. Té se kdysi říkalo Paříž Sibiře. Dnes už to bohužel neplatí.
07.11.2018

Díky regulaci turismu je Bhútánská příroda neposkvrněná, nezničená a naprosto původní

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do země, kam sám velmi rád jezdí a kde si užívá naprosto pozoruhodné, turismem nezasažené přírody - do Bhútánu.
05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.