Nevšedním zážitkům se nevyhnete ani v Berlíně

Publikováno: 11.11.2018 06:50
Monika Vrchotová si udělala výlet do Berlína. A protože všichni známe její cestovatelské anabáze, první dotaz po návratu byl: „Tak co se zase stalo?“

A já jsem řekla: NIC. Stal se zázrak, nic hrůzostrašného nás nepotkalo. Přestože den předtím meteorologové varovali před vichřicí, takže jsem byla připravená na to, že kvůli popadaným stromům náš vlak nepojede. Ale sedm kamarádek, se kterými jsem na náš „evrovíkend“ vyrazila, nějak vyrušilo moji auru a vše proběhlo bez komplikací. Největší hrůzou, která nás potkala, byl demonstrant před Braniborskou bránou, který stál na jakémsi povozu oblepeném hesly, křičel „achtung, achtung, bitte, bitte“ a přitom byl celý nahý – na sobě měl pouze modrá tanga ve tvaru slona, přičemž chobot ukrýval jeho mužství – pán měl přitom opravdu asexuální postavu.

A protože nás bylo osm “bab“, o legraci nouze nebyla. A vtipné bylo třeba i to, když na mě v metru vybafla slečna něco německy, a přestože jsem se pár let němčinu učila, nerozuměla jsem jí. Tak jsem volala na jednu z kamarádek, která „šprechtí“ velmi obstojně, ať jde ke mně, že nevím, co po mě slečna chce. A slečna se rozesmála a povídá: „potřebovala bych rozměnit padesátieurovku“. Ano, byla to Češka – ostatně Čechů jsme za ty tři dny potkaly v Berlíně dost, ale jen v obchodních centrech. Ale třeba na Bernauer Strasse, kde jsme se byly podívat na zbytky Berlínské zdi, nebyl ani jeden. Přitom si myslím, že právě tento kus Berlína by měl vidět každý, kdo tam zavítá. Já si to neuměla představit, protože pocházím z chudé dělnické rodiny, takže za komunismu jsme nikam za hranice necestovali, ani na východ, kam to bylo povolené, a když jsem si to tam procházela a když jsem v tamním v informačním centru viděla dokumenty z doby, kdy se zeď stavěla, padl na mě opravdu stísněný pocit a i slza ukápla. Shodou okolností jsme se cestou tam bavily o tom, jak děti jezdí na školy v přírodě do Itálie k moři, a mě napadlo, že by bylo mnohem přínosnější, kdyby místo toho zamířili právě k Berlínské zdi. Navíc, když si všichni stěžují, že školáci a mladí lidé vlastně neví téměř nic o hrůzách komunismu. Věřte, že tady by si je opravdu uvědomili.

Hezký den všem cestovatelům přeje Monika Vrchotová.

25.11.2018

Pořízení pejska si pořádně promyslete

Blíží se Vánoce a někdo z vás si možná pohrává s myšlenkou na štěňátko. Pracovníci útulků každý rok apelují, aby si to případní zájemci opravdu pořádně rozmysleli. A za pravdu jim dává i Monika Vrchotová.
18.11.2018

Jak můžou tvořivé děti přivést rodiče k šílenství

Každá generace v mládí na něčem ujíždí. Za nás frčela céčka, před pár lety to byly gumičky, ze kterých všichni pletli náramky, a teď je to podle Moniky Vrchotové sliz!
04.11.2018

Jak může skončit jízda ženy s navigací

Bez navigace už dnes řídí málokdo. V autě si ji při delších cestách zapíná také Monika Vrchotová, která ale po svých zkušenostech s sebou stále raději vozí i papírovou mapu.
28.10.2018

Pes se může postarat o nečekanou zábavu

Česko je národ pejskařů. Čtyřnohého přítele má doma každá druhá rodina – výjimkou není ani kolegyně Monika Vrchotová, které v posledních dnech její Fína připravila horké chvilky.
21.10.2018

Revizoři jsou neoblomní

Černých pasažérů v městské hromadné dopravě jsou po celé zemi tisíce. Kolegyně Monika Vrchotová se přiznala, že se mezi ně jednou také zařadila.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.