Nepál je chudá, ale obohacující země

Publikováno: 02.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do jedné z jeho oblíbených zemí, do Nepálu. Ten je sice chudý, ale každého, kdo se sem podívá, nesmírně obohatí.

Jirka Kolbaba cestuje po celém světě a zrovna dneska se rozhodl, že vás vezme do Nepálu. Třeba to bude i zajímavá inspirace pro ty, kteří se tam právě chystají.

Vy víte, že o Asii vždycky mluvím nesmírně rád. Dneska bych chtěl představit takové malé, vnitrozemské království, zemi, o které se říká, že je to země osmitisicových vrcholů, země, která je rozřezaná řekami a mezi těmi řekami nebo nad těmi řekami se tyčí masivy Manáslu, Annapurna, Dhaulágirí. Takže znalci už ví, že vás beru do Nepálu. Je to sice zaostalý, zemědělský, chudý stát, ale je to mimořádně inspirativní země a jsem rád, že jsem měl tu čest se do ní nedávno na delší dobu podívat a užil jsem si ji opravdu všemi smysly. Zejména to káthmándské údolí, za kterým se právě tyčí vysoký Himaláj, kde najdeme neuvěřitelné množství historických objektů, měst, vesnic, staveb, tak tam to stojí za to a myslím si, že by člověk potřeboval celý život na to, aby jenom to údolí projel, důkladně prostudoval a pochopil. U mě to byla jen zdvořilostní návštěva, ale jsem za ní osudu vděčný.

Ve mě vždycky Nepál vzbuzoval takové exotické a zároveň duchovní představy.

A ty se tady totiž naplní, protože ty jsou tady zmocněny v různých, třeba dejme tomu těch architektonických projevech, v těch mechanismech chování místních lidí. Jenom si představte, že v jižním Nepálu se narodil Buddha. Ale dneska, to je překvapivé, je tato země spíš ovlivněna hinduistickým náboženstvím, a to se tady tak různě prolíná a střídá. Ona ta dvě světová náboženství, buddhismus a hinduismus, k sobě mají velmi blízko, jsou to takové bohaté duchovní filozofie, které očišťují člověka, jsou to takové jiné vztahy, než na které jsme my, z toho uspěchaného Evropsko-amerického prostředí, zvyklí. Mě to tady definitivně všechno konvenuje, já jsem asi tady někde v minulém životě musel působit, protože se mi to tady moc a moc líbí a vždycky z těchto míst odejdu obohacený. Zejména právě z těch kontaktů s místními lidmi.

05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
05.11.2018

Cesta kolem světa je splněný sen!

Cesty kolem světa jsou velkým fenoménem, a tak jsme se dnes zeptali Jirky Kolbaby, který už jich má několik za sebou, jak si je on sám užívá.
01.11.2018

Etiopie je chudý, ale sebevědomý stát, který nadchne

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do své nejoblíbenější africké země, do Etiopie. Ta je sice chudá, ale pyšní se úžasnou přírodou a vstřícnými lidmi.
31.10.2018

Islandská expedice Jirky Kolbaby končí

Po několika týdnech dnes končí cesta Jirky Kolbaby po Islandu. Jak se dostane domů a co po cestě ještě stihne?
30.10.2018

Lidé na Islandu si staví domy z drnů

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou podívali na tradiční islandskou architekturu - drnovou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.