Nekouřit mi vydrželo přesně 61 hodin, říká šéf pirátů Ivan Bartoš

Publikováno: 03.12.2018 12:00
Předseda Pirátů Ivan Bartoš odstartoval náš seriál adventních nepolitických rozhovorů se šéfy sněmovních stran. Řeč byla například o jeho neúspěšném pokusu přestat kouřit. Moderátorka Zuzana Bubílková se zajímala také o jeho soukromí, nebo o to, jak si udržuje své dredy.

Zapomeňme na hádky a vzájemné invektivy a pojďme spolu mluvit jako přátelé nebo aspoň normální lidí. Dokážete to?

Myslím, že já i ostatní piráti se snažíme být věcní, slušní. A to i ve chvíli, kdy emoce rozjitří, což se v politice stává. Nemyslím si, že se toto vaše předsevzetí podaří politikům dodržet. Ve sněmovně je to totiž mazec.

Kdy jste naposledy celý den nemluvil o politice?

Mám manželku, která je taky politička, takže ty věci doma řešíme. O politice mluvím asi každý den alespoň chvilku.

Jaký jste člověk mimo politiku? Jste zábavný?

To se musíte zeptat ostatních přátel. Jsem muzikant a politiku dělám stejně, jako se chovám v civilu. Nemluvím extrémně neslušně v civilu a ani extrémně slušně v politice. Snažím se být otevřený, protože se to vyplatí. Hlavně pak na vás nikdo nemůže tahat žádné bubáky.

Dokázal byste nás pobavit nějakou veselou historkou nebo vtipem?

Mám zábavnou historku. S mojí manželkou je sranda a je to super kamarád. Máme aktivity, které děláme společně, ale i aktivity, které společně neděláme. Třeba si naplánujeme, že půjdeme o víkendu na procházku. To ale nesnášíme, takže se pak spolu radujeme, když můžeme říct, že nikam nepůjdeme a zůstaneme doma.

Jeden kamarád nám dal k Vánocům voucher na pět lekcí tanga. Tam šaháte na cizí lidi, s kterými musíte i tančit. Šli jsme tedy na první lekci, na druhou se nám moc nechtělo, ale i tak jsme vyrazili. Z třetí se omluvila manželka, že jí není dobře. Čtvrtou jsem nemohl já kvůli politice. A když jsme vymýšleli, proč nepůjdeme na pátou, tak jsme si řekli, že nebudeme dělat věci, které nechceme.

Před rokem jste sliboval, že přestanete kouřit. Dodržel jste to?

Ne, vydržel jsem to přesně 61 hodin. Zlomilo se to ve chvíli, kdy za mnou přišel člověk s tak smutným životním příběhem, že jsem si musel jít koupit cigarety.

Každý politik v politice přibere, vás se to ale netýká. Jak to děláte?

Asi hodně spaluji. Je pravda, že po evropských volbách jsem měl i přes sedmdesát kilo, ale to jsem nebyl rok a půl předseda. Těch starostí bylo míň. Teď se ke cvičení vracím. S manželkou jsme dvakrát cvičili podle videí z youtube kanálu.

Jste ženatý, vaše manželka má z prvního manželství dcerku. Jaký jste otec?

Vůbec nevím, zda tu roli hraju správně. S Amálkou si hraji, chovám se k ní jako ke kamarádovi, kterému nerozumím. Někdy se jí tak trochu bojím. S manželkou děláme pořád nějaké srandy a ona si myslí, že jsme blázni. Jde akorát do puberty, tak jí musí připadat divné, že dva dospělí lidé dělají doma kraviny.

Vaše manželka studovala biskupské gymnázium, pak konvertovala k husitské církvi. Vy jste věřící?

Já jsem v osmnácti letech hrál v kostele na varhany a jsem v devatenácti letech křtěný husita. Jedna ze škol, co jsem studoval, byla i husitská. Oba jsme tedy husité a svatbu jsme měli v husitském kostele s keltskou punkovou kapelou. Bylo to trochu divočejší. Ale husité jsou otevřené hlavy a víra je opravdová.

Chcete mít s manželkou ještě společné dítě?

To je taková otázka na tělo a není mi moc příjemná. Prostě se nám nedaří. Neustále plánujeme, ale od plánů k realizaci je dlouhá cesta. Brali jsme se 17. listopadu, takže jsme teď měli třetí výročí od svatby. Manželce jsem dal šperk z Finska.

Vy o ní tvrdíte, že je kněžkou chaosu. Co to znamená a co se vám na ní líbí?

Já ne. To jí přiřknuli asi před čtyřmi roky, když byly komunální volby. Když vyplňujete kandidátku a nemáte zrovna sto miliónů na kampaň, tak tam vymyslíte vtipné povolání. A tenkrát tam dali právě toto. Médiím se to libí, takže se to k ní stále nějak pojí.

Chodíte po ulici, do obchodů nebo jezdíte metrem?

Jezdím MHD, nejčastěji metrem.

Jak na vás reagují lidé? Zejména ti starší?

Celkem pozitivně, nikdo na mě neplive. Občas na mě někdo něco zahlásí, tak se zastavím a zeptám se toho člověka, co mu vadí. Hodně ho tím rozhodím. Jde o to, že ti lidé někde něco slyšeli a mají nějakou představu. Není to úplně nepříjemné, ale vadí mi, když jedu se svou a mně lidé osloví, ale ji ani nepozdraví. Nebo ji požádají, aby nás vyfotila, jako kdybych tam byl s nějakou podrž taškou. Ve společnosti, v které žijeme, jsou ženy ignorované. A to mi vadí.

Opakované navazování copánků a dredů často přivodí úbytek vlastních vlasů, protože nepřiměřeně zatěžuje kořínky. Nemáte s tím problém?

Zrovna včera se mi sestra hrabala ve fotkách a našla fotku, kde mi bylo osmnáct let a kde vypadám jak zpěvák z kapely Handsome. Měl jsem blonďaté vlasy po ramena. Dredy mám od pětadvaceti let a normálně se myjí. Uvidíme, až se začnou objevovat kouty, ale zatím se mi to neděje.

Máte už vánoční dárky?

O prvním adventu jsem vyrazil do města. Sám jsem si na ledničku napsal seznam, co chci od Ježíška. Nakreslil jsem k tomu stromeček a veverku. Manželka i Amálka udělaly to samé, nafotil jsem si to a vyrazil jsem. Jenže v neděli v sedm večer jsem nesehnal, co jsem potřeboval. Koupil jsem alespoň svíčky a větev na adventní věnec. Takže ještě nemám, ale budu postupovat podle těch seznamů. Do toho ještě připravuji překvapení, o kterých nikdo netuší.

Vás polili na CzechTek. Šel byste ještě na techno párty?

Když mám čas, tak ano. Ale vlastně nemám čas ani zajet domů za rodiči. Když se vybíral policejní prezident, překvapilo mě, že byl ve hře i vedoucí zásahu toho nezákonného konání policie na CzechTeku. Občas mám pozvánku i někde zahrát, ale není na to čas.

Co byste udělal, kdy tam šla vaše dcera a zkusila tam marihuanu?

Amálce je dvanáct, má na to ještě dost času. Ale všechno se asi někdy stane. Důležité ale je, se o tom s dětmi bavit. Když chce Amálka něco vědět, tak se s ní o tom normálně bavíme. Informovanost je základ. Každý v tom období dospívání blbne.

Máte vůbec představu o cenách potravin?

Jasné, normálně nakupuji.

Koho považujete za svého úhlavního politického rivala?

To, co přineslo hnutí Úsvit a následně SPD je v politice už za čarou. Myslím tím formu prezentace v politice. Ježí se mi chlupy, když pan Tomio Okamura rozjede svůj kafemlejnek. V jisté formě to je i pan Fiala, předseda ODS.

A jdete s nimi třeba na kafe nebo cigaretu?

Tykám si asi s pěti poslanci z jiných stran ze sněmovny. Jsme tam od práce a mně se ta politika, kterou prezentují, nelíbí. Ale pracovně se sejdu s kýmkoliv z jakékoliv strany. Ale že by šlo o nějaké přátelství, se říci nedá. S Piráty jsme pro ně takový nežádoucí element.

Co se vám nelíbí, opakujete v parlamentu. Co se vám na nich tedy líbí?

Když je někdo navenek negativní a z mého pohledu špatný člověk, tak musí mít i ty dobré vlastnosti, jako je třeba vytrvalost nebo umí hrát divadlo. Z fleku by mohli ochotničit. Je neuvěřitelné, jak dokážou dramaticky zpracovat to, co předvádí. Určitě tedy mají vlastnosti, které jsou považovány za dobré. Další je třeba pracovitost, urputnost. Bohužel nejsou vyvažovány do komplexity tím vyšším dobrem. Nebo tou touhou měnit věci pozitivně.

Co byste popřál do nového roku sobě, své rodině, svému největšímu rivalovi a nám ostatním?

To přání bude asi trochu patetické. Stále se bavíme o boji za liberální demokracii, ale výbava společnosti musí být širší. Takže přeji, aby v sobě našli solidaritu, soucit, snažili se pochopit problémy jiných lidí a aby se navzájem poslouchali. Mám jedno takové heslo, které říká: „Chceš-li aby tě ostatní slyšeli, tak křič. Chceš-li aby ti rozuměli, tak šeptej.“ Tak asi aby víc šeptali.

 

07.12.2018

Andrej Babiš: Za mlada jsem dělal diskotéky

Hostem adventntích rozhovorů s šéfy sněmovních stran byl předseda hnutí ANO, Andrej Babiš. S moderátorkou Zuzanou Bubílkovou si povídal o čistě nepolitických tématech.
06.12.2018

Hlídal jsem dva české prezidenty, řekl předseda hnutí STAN Petr Gazdík

Předseda hnutí STAN Petr Gazdík si v adventním rozhovoru zanotoval první tóny známé koledy Narodil se Kristus pán. Ke stejné věci pak vyzval následujícího hosta - předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše.
05.12.2018

Tři děti u nás ještě nemusí být konečná, řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Trojnásobný otec a předseda KDU-ČSL to řekl Zuzaně Bubílkové v našich adventních rozhovorech s předsedy sněmovních stran. Poslední slovo ale bude mít pochopitelně paní Bělobrádková. Podívejte se na video.
04.12.2018

Politik se jen těžko vyhne alkoholu, řekl předseda ČSSD Jan Hamáček

Další díl našeho adventního apolitického speciálu. Tentokrát s předsedou ČSSD a ministrem vnitra, Janem Hamáčkem.
29.11.2018

Uzavření hranic by bylo krokem zpátky, říká starostka hraniční obce

Německá spolková země Sasko pohrozila uzavřením hranic s Polskem a Českou republikou kvůli zvýšené kriminalitě na německé straně. Jak by tato změna mohla ovlivnit hraniční obec Vejprty, řekla Zuzaně Bubílkové starostka Jitka Gavdunová.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.