Na Maltě žila několik let Adina Mandlová

Publikováno: 06.12.2018 08:25
Jirka Kolbaba nám dnes představil nejmenší stát evropské unie - Maltu. Jak moc je zde cítit rytířská kultura a jaká slavná česká herečka zde žila?

Starověká Malta je nádherný cestovatelský zážitek a může to potvrdit i Jiří Kolbaba...

Sluší se připomenout, že je to takové hustě obydlená ostrovní formace, země ve Středozemním moři. Je to nejmenší země v Evropské unii třeba, to je docela zajímavé. Kdysi se tyto ostrovy nacházely na obchodních trasách a působili zde Féničané, Kartaginci, Byzantinci, Římané. A důležité je připomenout, že ty ostrovy tvořily už v dávnější historii, možná v prehistorii, most mezi Evropou a Afrikou. Kdysi dávno tady bylo dokonce propojení suchou nohou se Sicílií, to nebylo pod mořem ten pás těch ostrovů, které jsou dneska pod mořem a oddělují tady tyto dvě ostrovní formace.

Malta je spojována s rytíři, takže tuším, že tam středověk tryská ze všech stran.

Ta kultura toho rytířského řádu johanitů, ta je tady cítit na každém kroku, je tady mnoho památek právě s tím spojených, takže třeba katedrála svatého Pavla ve Vallettě, v tom hlavním městě, to je asi nejznámější objekt. Jinak je tady mnoho chrámů a pevností a nádherné je centrum města Mdina, což je město, které je za hradbami, vypadá to naprosto kouzelně, zejména třeba z horních pohledů, třeba z letadla nebo z dronu. To jsou fantastické záběry, člověk si připadne, že je o několik set let zpátky.

Máš pravdu, Jiříku. A když se vysloví Malta, úplně na první dobrou?

Právě ty stavby ze žlutého kamene, to je místní žlutý kámen, ze kterého se staví. Jsou tady megalitické chrámy, které jsou starší než pyramidy, to je třeba říci. A byl jsem upozorněn jedním místním, že nejlépe se fotí západy slunce, když budu na západním pobřeží ostrova Gozo, to jsem si vyzkoušel. A možná úplně na závěr, protože jsme v českém rádiu, můžeme si připomenout, že na Maltě žila několik let také třeba slavná česká herečka Adina Mandlová.

10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
07.12.2018

Nauru byl luxusní kout světa, dnes je z něj chudá zem

Dnešní vysílání Jirky Kolbaby bylo smutnější, to proto, že nás zavedl do Nauru, které sice bývalo velmi bohatou zemí, dnes je zde ale jen bída.
05.12.2018

Jirka Kolbaba našel peklo!

Protože je dnes svatý Mikuláš, ke kterému neodmyslitelně patří čert, zajímalo nás, kde se nachází peklo.
04.12.2018

Jirka Kolbaba se chystá na 32. olympijské hry do Tokia!

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Tokia, kde se v roce 2020 odehrají 32. olympijské hry. Zavzpomínal i na hry, které zde proběhly v roce 1964 a které byly pro naše sportovce velmi úspěšné.
03.12.2018

Roatán je ráj dobrého jídla a přírodních scenérií

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na ostrov Roatán, kde si nejen pochutnáte na vynikajícím jídle, ale také si užijete úžasné přírodní scenérie.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.