Město Irkutsk na Sibiři je dnes vykořeněné město

Publikováno: 08.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Sibiř do města Irkutsk. Té se kdysi říkalo Paříž Sibiře. Dnes už to bohužel neplatí.

Mým snem je podívat se někdy na Sibiř. A můj sen se plní právě dnes s Jiřím Kolbabou.

Dneska budeme na Dálném východě, budeme tam, kde se směrem na Bajkal jezdí Jakutsk a blízko Ochotského moře a tam leží takové nejdůležitější sibiřské město, které se jmenuje Irkutsk. Je asi šedesát pět kilometrů jihovýchodně od Bajkalu na řece Angara. Kdysi se zde dobývalo zlato, vedla tudy Transsibiřská magistrála. Kdysi se této oblasti říkalo Paříž Sibiře, ale dneska je to bohužel o úplně něčem jiném, dneska je to docela, já použiji slovo, vykořeněné město. Škoda, bylo vidět, že ta architektura má hodně velký potenciál, ale že není udržována, nejsou na to v současném Rusku peníze.

Ty jsi mluvil o architektuře, co stojí za to vidět?

Já si vzpomínám na tzv. Bílý dům, což je sídlo guvernátora, dneska je to knihovna. Nebo na Krestovský kostel. Ty památky jsou určitě stále na území Ruské federace, jsou nádherné a stojí za to je vidět. No a co se týká těch lidí, já jsem bydlel v domácnostech ve dvou v rámci toho svého pobytu a posléze cesty po Sibiři a musím říci, že jsem byl zaskočený, jak jsou ty byty malé, jak jsou málo udržované, nemoderní.

A oprášil jsi ruštinu?

To jsem pochopitelně musel. Ne, že by mi to šlo moc, přeci jen už je to mnoho let, kdy jsem ruštinu používal, od té doby jsem neměl moc příležitostí, ale oni jsou ti místní lidé takoví poměrně zaskočení, takoví polekaní. Zejména ve městech, oni moc nemluví. Přitom jsem s těmi místními Burjaty nebo také Jakuty zažil zajímavé zážitky. Mezi těmi Burjaty žijí také Rusové, Ukrajinci, Evenkové, Čukčové nebo dokonce Tataři. Je tady takové mnohonárodnostní složení těch lidí a budu jim do budoucna přát, aby mohli pozvednout hlavu a zase se jim dařilo ekonomicky a sociálně lépe.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
09.11.2018

V Bangladéši je dopravní špička 24 hodin denně

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do nejchudší země světa, do Bangladéše, kde žijí vřelí a zvídaví lidé a v dopravní špičce zde uvíznete v jakoukoli denní dobu.
07.11.2018

Díky regulaci turismu je Bhútánská příroda neposkvrněná, nezničená a naprosto původní

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do země, kam sám velmi rád jezdí a kde si užívá naprosto pozoruhodné, turismem nezasažené přírody - do Bhútánu.
06.11.2018

Omán má nejen fotogenickou přírodu, ale také moderní města

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do sultanátu Omán, který by podle něj neměl vynechat nikdo, kdo cestuje do Spojených arabských emirátů.
05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.