Město Irkutsk na Sibiři je dnes vykořeněné město

Publikováno: 08.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Sibiř do města Irkutsk. Té se kdysi říkalo Paříž Sibiře. Dnes už to bohužel neplatí.

Mým snem je podívat se někdy na Sibiř. A můj sen se plní právě dnes s Jiřím Kolbabou.

Dneska budeme na Dálném východě, budeme tam, kde se směrem na Bajkal jezdí Jakutsk a blízko Ochotského moře a tam leží takové nejdůležitější sibiřské město, které se jmenuje Irkutsk. Je asi šedesát pět kilometrů jihovýchodně od Bajkalu na řece Angara. Kdysi se zde dobývalo zlato, vedla tudy Transsibiřská magistrála. Kdysi se této oblasti říkalo Paříž Sibiře, ale dneska je to bohužel o úplně něčem jiném, dneska je to docela, já použiji slovo, vykořeněné město. Škoda, bylo vidět, že ta architektura má hodně velký potenciál, ale že není udržována, nejsou na to v současném Rusku peníze.

Ty jsi mluvil o architektuře, co stojí za to vidět?

Já si vzpomínám na tzv. Bílý dům, což je sídlo guvernátora, dneska je to knihovna. Nebo na Krestovský kostel. Ty památky jsou určitě stále na území Ruské federace, jsou nádherné a stojí za to je vidět. No a co se týká těch lidí, já jsem bydlel v domácnostech ve dvou v rámci toho svého pobytu a posléze cesty po Sibiři a musím říci, že jsem byl zaskočený, jak jsou ty byty malé, jak jsou málo udržované, nemoderní.

A oprášil jsi ruštinu?

To jsem pochopitelně musel. Ne, že by mi to šlo moc, přeci jen už je to mnoho let, kdy jsem ruštinu používal, od té doby jsem neměl moc příležitostí, ale oni jsou ti místní lidé takoví poměrně zaskočení, takoví polekaní. Zejména ve městech, oni moc nemluví. Přitom jsem s těmi místními Burjaty nebo také Jakuty zažil zajímavé zážitky. Mezi těmi Burjaty žijí také Rusové, Ukrajinci, Evenkové, Čukčové nebo dokonce Tataři. Je tady takové mnohonárodnostní složení těch lidí a budu jim do budoucna přát, aby mohli pozvednout hlavu a zase se jim dařilo ekonomicky a sociálně lépe.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

15.11.2018

Velké Antily v Karibiku nikoho nezklamou

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na bílé pláže s palmami, na místo plné kultur, barev a chutí, na Velké Antily v Karibiku.
14.11.2018

Grand Canyon je jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů

Jirka Kolbaba nás dnes vzal do Grand Canyonu, jednoho z amerických národních parků, který je podle něj jedním z nejúchvatnějších z nich.
13.11.2018

V Kambodži poznáte, čeho je schopen zlý člověk nebo ideologie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do hlavního města Kambodži, do města Phnompenh, ve kterém potkáte nejen skvělé lidi a prohlédnete si úžasnou architekturu, ale také na vás dýchne komunistická historie.
12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
09.11.2018

V Bangladéši je dopravní špička 24 hodin denně

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do nejchudší země světa, do Bangladéše, kde žijí vřelí a zvídaví lidé a v dopravní špičce zde uvíznete v jakoukoli denní dobu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.