Každý dobrodruh by měl alespoň jednou za život navštívit Nepál

Publikováno: 16.11.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nepálu. I přesto, že je to jedna z nejchudších zemí světa, zažijete tady nejen velkou romantiku, ale i nezapomenutelná setkání s lidmi.

Dneska jsme s Jirkou Kolbabou v Nepálu, což je nádherná země, kam se mimochodem chystá i naše božská Eva. Ale ať nepředbíháme...

Já připomenu, že území bylo postupně osidlováno tibetskými kmeny a že zde kdysi dávno vzniklo knížectví a pak taková rozdrobená království. Celou tu oblast svojí kulturou a veškerými dalšími záležitostmi ovlivňovali Mongolové, Číňané, Indové a také potom Angličané. Musím říci, že Nepál nebyl nikdy vojensky dobyt ani ovládán, což je velká originalita. V polovině minulého století držela moc královská rodina rodu Ránů. Od roku 2008 je potom Nepál republikou, ale stále mluvíme o Nepálu jako o úžasném, historickém, himalajském království.

To zní tak exoticky. Čím se vlastně Nepálci živí?

Ta země je jedna z nejchudších na světě, což je smutné. Až polovina lidí tady žije pod hranicí chudoby a to bohatství země kontroluje jenom několik málo bohatých lidí a v podstatě ovládají čtyřicet procent národního bohatství a všeho, co ta země vyprodukuje. To rozdělení není příliš spravedlivé. A je známo, že asi osmdesát procent lidí tady pracuje v zemědělství a pěstuje rýži, kukuřici, zeleninu, také cukrovou třtinu, obilí, tabák a podobně. A v poslední době žije Nepál definitivně také z turismu. Dneska, když jsou ti lidé opravdu chudí a nemohou najít práci, tak si hledají práci někde jinde. Já jsem byl nedávno na Arabském poloostrově a tam jsem potkal značné množství Nepálců, dokonce i teď nedávno na Islandu jsem potkal Nepálce.

Já, když řeknu Nepál, tak mi okamžitě naskočí ty obrovské hory.

Hory a velká dřina, protože sem jezdím většinou za treky. Ale jakkoli dřina, tak také velká romantika a nezapomenutelná setkání s lidmi, ochutnávání místních jídel. Je to země tradiční a každý dobrodruh by ji měl minimálně jednou za život navštívit. Zemi, kde je z deseti osmitisícovek všech osm. To je úžasná věc.

19.11.2018

Při stopování lva u řeky Okavango jsem měl strach

Jirka Kolbaba nás dnes pozval k povodí řeky Okavango, kde si vyzkoušel stopování lva ve volné přírodě...
15.11.2018

Velké Antily v Karibiku nikoho nezklamou

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na bílé pláže s palmami, na místo plné kultur, barev a chutí, na Velké Antily v Karibiku.
14.11.2018

Grand Canyon je jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů

Jirka Kolbaba nás dnes vzal do Grand Canyonu, jednoho z amerických národních parků, který je podle něj jedním z nejúchvatnějších z nich.
13.11.2018

V Kambodži poznáte, čeho je schopen zlý člověk nebo ideologie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do hlavního města Kambodži, do města Phnompenh, ve kterém potkáte nejen skvělé lidi a prohlédnete si úžasnou architekturu, ale také na vás dýchne komunistická historie.
12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.