Kanada je úspěšná země s bohatou přírodou i spoustou vynálezů

Publikováno: 20.11.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Kanady, která je úspěšná nejen ekonomicky, ale také má mnoho přírodních pokladů a patentovaných vynálezů.

Eva s Honzou zdraví Jirku Kolbabu, dneska do Kanady...

Připomenu, že Kanada má deset provincií a tři teritoria a každá provincie má dokonce své hlavní město. Třeba Britská Kolumbie, o které si často povídáme, má hlavní město, které se jmenuje Victoria. Je to nesmírně úspěšná země, ekonomika je tady úspěšná a také je to etnicky a kulturně bohatá země. Já jsem se někde dočetl, že tu žije asi 215 etnických skupin. Asi ten největší poklad, co Kanada má, je příroda. Má 103 hlavních řek, má skalisté hory. A Kanada je tak rozlehlé území, že je umístěna na šesti časových pásmech dokonce.

Nejen příroda je jejich největší poklad, ale i vynálezy...

To mě vždycky hrozně zajímá tyto věci, tak jsem nastudoval kdysi dávno do mých kanadských pořadů a také teď chystám na příští rok velký projekt v Kanadě na Aljašce a také na Havaji, tak se na to moc těším, a tak se snažím hodně studovat některé reálie a vím, že třeba filmový formát IMAX vymysleli v roce 1968 a patentovali. Inzulin také vymysleli Kanaďané v roce 1921, anebo třeba kardiostimulátor v roce 1950. Oni vymysleli i plynovou masku v roce 1915 a mnoho a mnoho věcí, ale připomeňme třeba telefon, ten kdysi Graham Bell v roce 1876 jako první patentoval také.

Ještě bys nám mohl položit také nějakou hádanku, jestli náhodou sami nevíme.

Vždycky se zeptám: Jak dlouho si myslíte, že známe zip? Gideon Sundback, ten patentoval zip. Tak zkus odpovědět, jak dlouho známe moderní zip.

Já nevím - 1900?

Ne, od roku 1913 známe tento moderní zip. Jakkoli jeden zip byl vyvinut už někdy v šestnáctém, sedmnáctém století. Tak ten, který používáme téměř denně na našem oblečení, ten známe od roku 1913.

26.11.2018

Turkana je suché, hodně zkoušené a smutné místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k jezeru Turkana v Africe, kde nás sice potěší místní fauna, místní domorodci to zde ale nemají jednoduché.
23.11.2018

Park Ngorongoro je archa plná zvířat!

I dnes jsme s Jirkou Kolbabou zůstali v Africe, tentokrát jsme vyrazili do parku Ngorongoro, který je podle našeho cestovatele rájem zvířat.
22.11.2018

V národním parku Serengeti si milovníci zvířat přijdou na své

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do národního parku Serengeti v Tanzanii, kde rozhodně nebudete mít nouzi o zvířata.
21.11.2018

Madeira je místem věčného jara

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl na souostroví Madeira, které je díky svým stále barevným a voňavým květinám nazýváno jako ostrovy věčného jara.
19.11.2018

Při stopování lva u řeky Okavango jsem měl strach

Jirka Kolbaba nás dnes pozval k povodí řeky Okavango, kde si vyzkoušel stopování lva ve volné přírodě...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.