Kambodža je velmi chudá země

Publikováno: 12.11.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.

S Jirkou Kolbabou si každé ráno užijeme špetku exotiky. Dnes začínáme v Kambodži.

Já jen připomenu, že je to Kambodžské království. Je to bohužel velmi chudá země. Sousedí s Thajskem, Laosem, Vietnamem. Je dva a čtvrt krát větší než Česká republika a najdeme tady mnoho pozoruhodností, zejména historických z období Khmérské říše, takže já hlavně připomenu Angkor Vat, který je pro mě naprostým divem světa a Angkor Vat jsem si nejvíc oblíbil. Je to pro mě div světa, dokonce číslo jedna.

Určitě jsi tam potkal i místní obyvatele.

Když si vzpomenu na ty lidi, pohyboval jsem se nejen v hlavním městě, ale také třeba na jihu v Kardamomových horách nebo Sloních horách, jezdil jsem do jižních provincií, jezdil jsem na ostrovy dokonce, tak jsem si všiml neuvěřitelné věci, o které se musím zmínit, a to je to žvýkání betelu. To je takový betelový list, který se smíchá s vápennou pastou, část semene palmy arekové a pak to lidé žvýkají a mají z toho červené sliny a červená ústa. Je to velmi návykové, ničí to zuby, tvoří to skvrny na rtech, je to něco asi naprosto šíleného, ale je to typické pro některé oblasti jihovýchodní Asie.

Ničí to zuby, tvoří to skvrny na rtech a celkově to vede k závislosti. Jak tě znám, ani trochu jsi neokusil.

Nemusím ochutnat všechno, ochutnávám různá jídla ve světě, ale toto jsem skutečně neochutnal. Jen od místních lidí vím, že chuť je velmi ostrá a palčivá, že stahuje hrdlo, ale oni hovoří o příjemných pocitech. No ale problém je ta návykovost. A já se všemu, co je návykové, raději vyhýbám, abych si na to nezvykl.

19.11.2018

Při stopování lva u řeky Okavango jsem měl strach

Jirka Kolbaba nás dnes pozval k povodí řeky Okavango, kde si vyzkoušel stopování lva ve volné přírodě...
16.11.2018

Každý dobrodruh by měl alespoň jednou za život navštívit Nepál

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nepálu. I přesto, že je to jedna z nejchudších zemí světa, zažijete tady nejen velkou romantiku, ale i nezapomenutelná setkání s lidmi.
15.11.2018

Velké Antily v Karibiku nikoho nezklamou

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na bílé pláže s palmami, na místo plné kultur, barev a chutí, na Velké Antily v Karibiku.
14.11.2018

Grand Canyon je jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů

Jirka Kolbaba nás dnes vzal do Grand Canyonu, jednoho z amerických národních parků, který je podle něj jedním z nejúchvatnějších z nich.
13.11.2018

V Kambodži poznáte, čeho je schopen zlý člověk nebo ideologie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do hlavního města Kambodži, do města Phnompenh, ve kterém potkáte nejen skvělé lidi a prohlédnete si úžasnou architekturu, ale také na vás dýchne komunistická historie.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.