Jirka Kolbaba s námi vysílá už patnáct let!

Publikováno: 11.12.2018 08:25
Jirka Kolbaba vypráví své cestovatelské zážitky do éteru Rádia Impuls už patnáct let, a tak nás zajímalo, jestli chtěl být vždy cestovatelem nebo jestli už se někdy na svých cestách zamiloval.

Krásné ráno vám přejí Honza, Eva a Jirka, který už patnáct let svých cestovatelských zkušeností předává posluchačům Rádia Impuls do vysílání. To je poměrně dlouhá doba, Jirko.

To, co já vysílám, celých těch patnáct let, každý den ráno, to jsou prožité věci, zkušenosti z mého cestování. Šest až devět měsíc v roce jsem na cestách, jezdím po všech kontinentech planety a když jsem dostal takovou konkrétní otázku, tak zatím se mi podařilo navštívit 138 zemí světa. Je to pro mě spalující, úžasná činnost, činí mě šťastným a jsem rád a nadšený, pokud mohu nabídnout prostřednictvím našeho rádia nebo mých různých večerních projektů při přednáškách české veřejnosti, nějaké cestovatelské inspirace.

Jirko a byl to tvůj sen stát se cestovatelem?

Ne, to rozhodně ne, až když jsem byl starší, teenager, tak jsem kvůli cestování sportoval, to bylo výborné, člověk se nemusel namočit s režimem a dostal se do zahraničí, i toho exotičtějšího západního, byť to nebylo někam příliš daleko, byl jsem jenom tady po Evropě, v Německy mluvících zemích. Ale už to bylo zajímavé, že člověk přičichl k jiným kulturám, ale potom, po revoluci, jsem intenzivně podnikal, pracoval a rozhodl jsem se, že to opustím a že chci svobodně žít, užívat si obecné a osobní svobody, využívat toho, co nám ta nová doba a podmínky v České republice nabízí a jsem nesmírně rád za to rozhodnutí, byť to zpočátku bylo ekonomicky velmi těžké, ale postupně se to začalo rodit k lepšímu a já jsem si z koníčka udělal nádherné, spalující zaměstnání.

A co jazyková vybavenost, pane Kolbabo?

Já jsem začal cestovat s němčinou a ruštinou a pak se člověk musel naučit anglicky, protože to je základní jazyk pro cestování a těch pár španělských slov občas také využiji, ale nikdy jsem se nenaučil třeba francouzsky, tam umím jen pozdravit a poděkovat. Já se trochu učím třeba malajsky, indonésky, sem tam se naučím nějaký pozdrav nebo některé fráze v jiných jazycích, některých těch exotických polynéských, případně někde v Africe. Ale teď mě napadlo, abych to nějak zakončil vesele a stylově těsně před Vánoci, tak si vzpomínám, jak se řekne třeba polynésky na Havaji veselé Vánoce.

Jak se to řekne?

To se řekne Mele Kalikimaka.

Poslední otázka ode mě. Nezamiloval ses někdy na svých cestách? Třeba do nějaké vnadné Brazilky?

Ne, což je zajímavé, ale opravdu, fakticky ne. Asi jsem možná byl vždy tak soustředěný na tu svoji práci, na to svoje fotografování, že toto mě vůbec nenapadlo. Já se zamilovávám pouze v Česku.

17.12.2018

Zanzibar má úžasné pláže, památky i místní lidi

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do Zanzibaru, kde si on sám užil nejen pláží, ale také památek a místních lidí.
14.12.2018

Do Brixenu se Jirka Kolbaba jezdí klanět a lyžovat

Jirka Kolbaba nás dnes zavezl do Brixenu, tedy do Itálie a Rakouska. Tam jezdí nejen lyžovat a pochutnávat si na místní kuchyni, ale také se klanět pomníku Karla Havlíčka Borovského.
13.12.2018

Havajská fauna je nesmírně bohatá

Jirka Kolbaba nám dnes představil havajské živočichy, a to jak ty suchozemské, tak ty vodní.
12.12.2018

Mexico city bylo postaveno na ruinách prastarých kultur

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do hlavního města Mexika, do Mexico city, kde je sice zvýšená kriminalita, jeho bohatá historie ale stojí i přesto za to.
10.12.2018

Jezero Bajkal je třicet milionů let staré

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali k nejstaršímu a nejhlubšímu jezeru světa - Bajkalu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.