Islandská expedice Jirky Kolbaby končí

Publikováno: 31.10.2018 08:25
Po několika týdnech dnes končí cesta Jirky Kolbaby po Islandu. Jak se dostane domů a co po cestě ještě stihne?

Po několika týdnech končí Kolbabova expedice Island. Jak se vrací domů náš cestovatel?

Každá, i ta nejkrásnější cesta, jednou končí a já se vracím podobně, jako jsem se na Island dostal, to znamená, že se musím sutem přemístit na východ, do východních fjordů, do městečka, které se jmenuje Seyðisfjörður. A protože trajekt jezdí jednou za týden, tak právě ten jeden den já musím využít, abych se pak vydal, poté, co se s autem nalodím, tak 16 kilometrových fjordem do toho severního Atlantiku. Já jen připomenu, že ten trajekt Norröna, kterým já jedu, je 165 metrů dlouhá loď, je 30 metrů široká a má ponor 6 metrů a 35 centimetrů a byla dokončena v roce 2003. Ještě možná připomenu, že je tam hřiště, jsou tam tři vířivky, je tam bazén, je tam sauna, je tam fitness. A na lodi, to je zajímavost, platí faerský čas.

A ten tam platí proto, že právě cestou z Islandu se zastavuje na Faerských ostrovech. Jaké jsou?

To je nádherné souostroví mezi Skotskem a také Islandem. Je to dvaadvacet ostrovů. Najdeme tady výlevy čediče, podmořských zlomů, jsou tu vysoké útesy, taková více drsná příroda. Tráva je česaná větrem, nádherně zeleňoučká tráva. Je tam hodně mlhy, hodně deště, je to takové syrové a právě proto je možná obydleno jenom pět ostrovů z těch dvaadvaceti. Najdeme zde velké množství ptáků, tuleňů, ovcí. Také ovčí vlna, té se říká faerské zlato. A třeba velryby.

Jak sis to tam užil, než jsi pokračoval dál?

Tentokrát jsem s sebou nevzal auto, vystoupil jsem pěšky do toho hlavního města a strávil jsem tady celý ten čas, několik hodin, procházkami, chozením po městě, focením, ochutnáváním místních jídel a nápojů. Dostal jsem se do pozoruhodných míst, kde jsem v minulosti ještě nebyl a byla to pro mě opravdu pěkná, úžasná návštěva. Protože vždcky vyjedu z lodi autem a jezdím po ostrově, tak teď jsem se zase věnoval tomu městu, abych lépe pochopil souvztažnosti Faerských ostrovů.

05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
05.11.2018

Cesta kolem světa je splněný sen!

Cesty kolem světa jsou velkým fenoménem, a tak jsme se dnes zeptali Jirky Kolbaby, který už jich má několik za sebou, jak si je on sám užívá.
02.11.2018

Nepál je chudá, ale obohacující země

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do jedné z jeho oblíbených zemí, do Nepálu. Ten je sice chudý, ale každého, kdo se sem podívá, nesmírně obohatí.
01.11.2018

Etiopie je chudý, ale sebevědomý stát, který nadchne

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do své nejoblíbenější africké země, do Etiopie. Ta je sice chudá, ale pyšní se úžasnou přírodou a vstřícnými lidmi.
30.10.2018

Lidé na Islandu si staví domy z drnů

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou podívali na tradiční islandskou architekturu - drnovou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.