Grand Canyon je jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů

Publikováno: 14.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes vzal do Grand Canyonu, jednoho z amerických národních parků, který je podle něj jedním z nejúchvatnějších z nich.

Dneska vás vezmeme do parku. My s Evou máme rádi Stromovku, ale Jirka, ten to má rád globální, ten raději Grand Canyonu.

Jeden z nejúchvatnějších přírodních výtvorů na planetě je pro mnoho lidí a řekl bych, že pro mě také, Grand Canyon, druhý nejdelší kaňon světa vyřezaný řekou Colorado. V roce 1990 byl zapsán na seznam chráněných oblastí, tedy národních parků, podepsal to tehdy prezident Theodore Roosevelt.

My chceme hodinu zeměpravy, pane učiteli. Jaké má rozměry?

Je 445 kilometrů dlouhý a široký až 29 kilometrů, hluboký kolem jedné míle, takže těch 1600 - 1700 metrů přibližně. Každý, kdo jej zná a z fotek ho známe snad úplně všichni, tak si uvědomí ty barevné odkryté starohorní, prvohorní a jiné vrstvy hornin, což je zážitek. Stejně tak je zážitek třeba být tady v zimě a vidět sněhové srážky, které padají na tyto útvary a zejména nahoře se ten sníh drží a dolů ani nedopadne, tam je příliš teplo, tam se všechno rozpustí. I v zimě je tam prý tepleji, já tam tedy v zimě dole nebyl. Ty geologické vrstvy na dně, ty jsou staré až dvě miliardy let, to je potřeba říci. Objeil to v roce 1540 Coronado. Dneska je to velká turistická atrakce. Zkusme si jen představit, že do tohoto místa přijede pět až šest milionů turistů.

Neuvěřitelné. Je možné jet tam někdy v okamžiku, kdy nezakopáváš o ty turisty s foťáky?

To je možná jakási moje rada, nejezděme v hlavní sezóně - červen, červenec, srpen, to je tady neuvěřitelné množství turistů a je problém najít místo na parkovišti a všude se míhají lidé a obchodní nabídky a podobně. Ale když sem jedu v zimě nebo na jaře nebo na podzim, tak jsem vždycky nejvíce dojatý, protože mám všude čisto a prázdno a to mě baví.

19.11.2018

Při stopování lva u řeky Okavango jsem měl strach

Jirka Kolbaba nás dnes pozval k povodí řeky Okavango, kde si vyzkoušel stopování lva ve volné přírodě...
16.11.2018

Každý dobrodruh by měl alespoň jednou za život navštívit Nepál

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Nepálu. I přesto, že je to jedna z nejchudších zemí světa, zažijete tady nejen velkou romantiku, ale i nezapomenutelná setkání s lidmi.
15.11.2018

Velké Antily v Karibiku nikoho nezklamou

Jirka Kolbaba nás dnes pozval na bílé pláže s palmami, na místo plné kultur, barev a chutí, na Velké Antily v Karibiku.
13.11.2018

V Kambodži poznáte, čeho je schopen zlý člověk nebo ideologie

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do hlavního města Kambodži, do města Phnompenh, ve kterém potkáte nejen skvělé lidi a prohlédnete si úžasnou architekturu, ale také na vás dýchne komunistická historie.
12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.