Etiopie je chudý, ale sebevědomý stát, který nadchne

Publikováno: 01.11.2018 08:25
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do své nejoblíbenější africké země, do Etiopie. Ta je sice chudá, ale pyšní se úžasnou přírodou a vstřícnými lidmi.

Teď už s Jirkou Kolbabou vyrážíme do jeho nejoblíbenější africké země, a to je Etiopie...

Ano, z těch afrických zemí jsem si Etiopii nesmírně oblíbil. Víme, že je to státní útvar, který vznikl kdysi dávno na území takové starobylé říše, které se říkalo říše kněze Jana. Ona je známa spíše ze středověkých legend. Dneska se tady rovinul pozoruhodný, docela úspěšný stát, také opravdu sebevědomý stát, jako jeden z mála nebyl kolonizován v tom africkém prostředí, a každopádně je to země, která nadchne, která může překvapit. Je to sice země chudá, mimořádně chudá, jedna z nejchudších na světě, ale překvapí přírodou, překvapí příjemnými lidmi, překvapí mnoha různými fenomény.

Mluvil jsi o přírodě, rozpovídej se trošku.

Když přijedeme do Etipie, čekáme v podstatě rovinatou, šedou, písečnou krajinu a ona je tady Etiopská vysočina. Většinu území Etiopie zabírá právě Etiopská vysočina. Najdeme tady také tektonickou propadlinu, ve které je hromada jezer. Nad nimi se tyčí hory vysoké přes čtyři tisíce metrů. Je tu pestrá vegetace od tropického deštného pralesa až po savany. Najdeme zde také pouštní terén. Takže fauna i flora nesmírně úžasná. A do toho hlavní město Addis Abeba, což je v překladu, jestli si dobře vzpomínám, Nový květ, a to je ve výšce 2400 metrů. Představme si, že my máme nejvyšší kopeček 1600 metrů a oni mají jen hlavní město ve výšce dva a půl kilometru, to je samo o sobě pozoruhodnost. Tady už může mít někdo, kdo je citlivější, drobně problém třeba i s vysokohorskou nemocí.

A jací v tomto prostředí vlastně žijí lidé?

Říká se, že tady žije sedmdesát až osmdesát různých etnik, každá má svoji kulturu, každé to etnikum má svůj jazyk a já jsem tady vždycky měl opravdu taková milá, příjemná setkání s vstřícnými, zábavnými lidmi, kteří mi dali okusit něco ze svých tradic a něco ze své kuchyně.

05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
05.11.2018

Cesta kolem světa je splněný sen!

Cesty kolem světa jsou velkým fenoménem, a tak jsme se dnes zeptali Jirky Kolbaby, který už jich má několik za sebou, jak si je on sám užívá.
02.11.2018

Nepál je chudá, ale obohacující země

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do jedné z jeho oblíbených zemí, do Nepálu. Ten je sice chudý, ale každého, kdo se sem podívá, nesmírně obohatí.
31.10.2018

Islandská expedice Jirky Kolbaby končí

Po několika týdnech dnes končí cesta Jirky Kolbaby po Islandu. Jak se dostane domů a co po cestě ještě stihne?
30.10.2018

Lidé na Islandu si staví domy z drnů

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou podívali na tradiční islandskou architekturu - drnovou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.