Díky regulaci turismu je Bhútánská příroda neposkvrněná, nezničená a naprosto původní

Publikováno: 07.11.2018 08:20
Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do země, kam sám velmi rád jezdí a kde si užívá naprosto pozoruhodné, turismem nezasažené přírody - do Bhútánu.

Země hřmícího draka, což je Bhútán, kam Jirka jezdí nesmírně rád...

Dnes představím takovou malou zemi na východě himalájského masivu. Je pozoruhodná tím, že padesát procent země je nad výškou tři tisíce metrů, takže jsme opravdu v himalájském úžasném vysokohorském království. Je tu také hodně řek, hodně lesů, přes šedesát procent lesů je v této zemi. Zajímavostí možná také může být, že televize a internet tady byly povoleny až v roce 1999. Ta izolace skutečně končila velmi pomalu. Je tu malá ekonomika, ale nesmírně úspěšná v poslední době a rozvíjí se tady cestovní ruch.

Předpokládám, že ty jsi tam vyrazil hlavně kvůli trekům do hor.

Jak jinak, když se jede do Himalájí, tak tam jdeme hlavně kvůli trekům, proto, abychom se poklonili těm vysokým horám. Já nejsem horolezec, neumím lézt na osmitisícovky, vůbec ne, ale pohybovat se ve čtyřech, pěti, šesti kilometrech, to mi dělá velkou radost, když mohu někdy a pokud zrovna neprožívám nějakou krizi zrovna, třeba vysokohorskou nemoc. A tak jsem využil i já toho, že hranice této země byly otevřeny v roce 1974 a několik týdnů jsem v této nádherné zemi, právě trekem po těch úchvatných horách, mezi těmi vesničkami naprosto malebnými s úžasnými lidmi, absolvoval. Takový třítýdenní naprosto nezapomenutelný trek.

To, že tam regulovali internet, to je jasná věc, ale oni prý i dodnes regulují i ten turismus.

Je to tak a je to možná dobře, protože když vidíme, co turismus v poslední době znamená pro přírodu celého světa, a já mám možnost to srovnat, protože tam trávím hodně času, tak si uvědomuji, jak je to důležité, jak je to osvícené. Oni to postavili tak, i když se to někomu nemusí líbit, že každý návštěvník musí zaplatit 250 dolarů na den. V těch dolarech ale má kompletní služby, takže dopravu, průvodce, jídlo, ubytování, je tam úplně všechno. Je to tak trochu kontrolované, ti turisté se přeci jen nemohou pohybovat kam by chtěli. Ty přírodní scenérie jsou neposkvrněné, nezničené, naprosto původní a doufám, že se mi tam podařilo nafotit pár slušných fotografií.

12.11.2018

Kambodža je velmi chudá země

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Kambodži. I přesto, že jde o velmi chudou zemi, se sem ale stojí za to podívat.
09.11.2018

V Bangladéši je dopravní špička 24 hodin denně

Jirka Kolbaba nás dnes pozval do nejchudší země světa, do Bangladéše, kde žijí vřelí a zvídaví lidé a v dopravní špičce zde uvíznete v jakoukoli denní dobu.
08.11.2018

Město Irkutsk na Sibiři je dnes vykořeněné město

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do Sibiř do města Irkutsk. Té se kdysi říkalo Paříž Sibiře. Dnes už to bohužel neplatí.
06.11.2018

Omán má nejen fotogenickou přírodu, ale také moderní města

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do sultanátu Omán, který by podle něj neměl vynechat nikdo, kdo cestuje do Spojených arabských emirátů.
05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.