Cesta kolem světa je splněný sen!

Publikováno: 05.11.2018 08:25
Cesty kolem světa jsou velkým fenoménem, a tak jsme se dnes zeptali Jirky Kolbaby, který už jich má několik za sebou, jak si je on sám užívá.

Kolbaba a jeho cesty kolem světa, to je fenomén napříč celou Českou, co Českou republikou, napříč světem. Tak nám k tomuto fenoménu něco řekneš, Jirko?

To je zajímavé, jak dělám ty inspirativní projekty v České republice, kolik lidí za mnou přijde a ptá se mě na cestu kolem světa. Je vidět, že je to sen mnoha lidí a vůbec se nedivím, i můj to byl velký sen, a i když jsem byl na cestě kolem světa několikrát, tak je to stále velký sen a doufám, že se ještě několikrát kolem planety podívám. Je to fenomenální záležitost, ať to jedeme z východu nebo ze západu, obkroužit tu zeměkouli, to přeci jen má svůj význam. Možná, že nám, Čechům, kteří jsme dlouhou dobu nemohli cestovat, ale četli jsme knížky, mohla být určitou inspirací kniha Julia Vernea.

Jirko a ví se, kdo to dokázal jako první?

Historicky se uvádí, že jím byl Magellan, který v roce 1519 až 1520 obeplul prokazatelně planetu, bohužel se nedožil velkého vítězství, protože ho na Filipínách zabili. Nedávno jsem byl u památníku toho jeho vraha řekněme, ale je to národní hrdina, na Filipínách jasná věc. Takže Magellan to nedokončil, ale jeho lodě ano, ale on je považován za prvního, kdo obtočil planetu, i když jsou v posledí době nějaké úvahy, že to mohli být i mořeplavci různých rozvinutých kultur někdy před ním, ale my, Evropané, se učíme, že to byl on.

Jakou vzdálenost musíš překonat, když chceš tu plaetu obtočit? Já jsem nikdy ten údaj neslyšel.

Jako bývalý běžec si to pamatuji, protože jsem chtěl oběhnout celou planetu v součtu svých kilometrů, pak se mi to jeden a půlkrát podařilo, a já vím, že planeta po rovníku čtyřicet tisíc kilometrů, něco málo přes čtyřicet tisíc. A vzpomínám si, když třeba letíme cestu kolem světa tím privátním letadlem, jak to každý rok děláme i ve spojení s vaším rádiem, tak si vzpomínám, že jsme absolvovali těch sedmdesát až osmdesát tisíc kilometrů v rámci těch letů, protože přeci jen nikdy neletíme takto přímočaře po rovníku, ale je to, jak se říká, mezi těmi rovnoběžkami a poledníky cik-cak, tak je to až sedmdesát, osmdesát tisíc, abychom obkroužili planetu.

05.11.2018

Jirka Kolbaba: Tohle je Island!

Hned několik týdnů strávil Cestovatel Ráááádia Impuls na cestě po ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. To nejzajímavější shrnul do jediného, sotva pětiminutového filmu. Ale ta podívaná stojí za to!
02.11.2018

Nepál je chudá, ale obohacující země

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do jedné z jeho oblíbených zemí, do Nepálu. Ten je sice chudý, ale každého, kdo se sem podívá, nesmírně obohatí.
01.11.2018

Etiopie je chudý, ale sebevědomý stát, který nadchne

Jirka Kolbaba nás dnes zavedl do své nejoblíbenější africké země, do Etiopie. Ta je sice chudá, ale pyšní se úžasnou přírodou a vstřícnými lidmi.
31.10.2018

Islandská expedice Jirky Kolbaby končí

Po několika týdnech dnes končí cesta Jirky Kolbaby po Islandu. Jak se dostane domů a co po cestě ještě stihne?
30.10.2018

Lidé na Islandu si staví domy z drnů

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou podívali na tradiční islandskou architekturu - drnovou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.