Vodopád Dettifossy na Islandu je úchvatný

Publikováno: 10.10.2018 08:25
Další zastávkou na naší cestě po Islandu je vodopád Dettifossy. Ten je nejen úchvatný, ale také největší a nejmohutnější v Evropě.

Zase další chladné ráno na Islandu. A rovnou u jednoho nádherného přírodního skvostu, kde se v karavanu probouzí Jirka Kolbaba.

Dnes jsem si nachystal návštěvu Dettifossy, což je naprosto úchvatný vodopád, který je sto metrů široký, jen pětačtyřicet metrů vysoký. Je to takové čedičové řečiště, kterým protéká řeka. Ta je krémově bílá až dokonce šedá. Ta barva je taková zvláštní. Na ten vodopád jsou dvě vyhlídky, můžeme se podívat z východu i ze západu, ale teď, jak jsem se na něj byl podívat před několika málo hodinami, tak bohužel z té východní strany to nešlo, ta cesta byla zavřená, musel jsem se dlouhou oklikou vracet zpátky, a musel jsem se jít podívat z té západní strany.

Počkej, ale proč říkáš bohužel? Nebo proč bys chtěl z té východní?

Z té západní strany je teď mnoho ledu, takže je to velmi kluzké, velmi problematické, všichni, kdo se šli podívat, hodně klouzali a někteří lidé padali. Je to nádherné, protože ta vodní tříšť, která stoupá z toho kaňonu čedičového, tak ta často, když je slunce, dokáže nabádnout naprosto úžasnou dvojitou duhu. Musím říci, že celý ten kaňon je naprosto úžasný, protože občas je také porostlý mechy a je to všechno velmi fotogenické.

Jak tě znám, máš o tom úplně všechno nastudované...

Třeba prozradím, že tady proteče pět set krychlových metrů vody za sekundu, což je prý největší a nejmohutnější vodopád Evropy. Vím, že se odborníci dohadují, jestli je největší nebo není, ale pro mnoho lidí je to jednoznačně jednička a musím říci, že ta vodní tříšť, která potom stoupá z toho koryta, je někdy vidět až kilometr daleko. To je další velká věc. Potom je možná ještě jedna zajímavost nebo malé doporučení, když už tady jsme a máme trochu času, běžme ještě tak šest set, sedm set metrů proti toku řeky a tam najdeme deset metrů vysoký vodopád Selfoss a ten je také velmi zajímavý. Zejména z té západní strany.

 

15.10.2018

Islandský kůň se živí rybami!

Jirka Kolbaba nám dnes představil další symbol Islandu, a to původní plemeno koně, který má jednu velkou zvláštnost.
12.10.2018

Město Akureyri leží v nejdelším islandském fjordu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili z islandské přírody do civilizace, navštívili jsme druhé největší město Islandu - Akureyri.
11.10.2018

V kaňonu Ásbyrgi zažijeme neuvěřitelné pocity, dojmy a nálady

Jirka Kolbaba nám dnes představil další úžasné místo na Islandu, a to kaňon Ásbyrgi, který je výjimečný tím, že zde rostou stromy.
09.10.2018

Město Húsavík je ráj velryb

Jirka Kolbaba na své cestě po Islandu dorazil do městečka Húsavík, které je doslova rájem pro milovníky velryb.
08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.