V opuštěných západních fjordech nalezneme i kosmopolitní město

Publikováno: 04.10.2018 08:25
I dnes pokračujeme s Jirkou Kolbabou v západních fjordech. Ty sice mohou působit děsivě a opuštěně, najdeme zde ale i kosmopolitní město s moderními budovami, hotely a restauracemi.

Jsme s Jirkou Kolbabou v islandských západních fjordech. Říkal jsi, že je to ráj i divočina, je to úplně liduprázdné místo bez měst?

Už včera jsem hovořil o tom, že to je někdy až děsivé místo, opuštěné a na druhé straně jsou tady nějaké osady a nějaká města. Není jich opravdu mnoho, takovou stanicí pro cestovatele, to je zejména hlavní město Ísafjörđur, ale najdeme zde také menší osady, kde máme pár domů a kostel většinou, protože ti lidé, kteří zde žijí, jsou křesťané od roku tisíc, jak se usnesli na svém parlamentním zasedání. Najdeme zde asfaltové silnice, ale i mnoho prašných cest, kde se plazí ty kopce přes hory, často velmi dramaticky, teď, v tuto chvíli, jsou zasněžené, takže je potřeba mít opravdu odolné auto s dobrými pneumatikami, abysme vůbec toto projeli. Třeba takový ten nejsevernější výběžek západních fjordů, jmenuje se Hornstrandir, to je konec světa, tam jsou dvě slepé cesty a ty pak končí v přírodě, pak už se musí jenom pěšky. Žije zde velmi málo lidí, ti lidé se většinou drží na úzkém pruhu pevniny, protože jsou tady hory, takže při těch pobřežích jsou potom vesnice nebo města. Jsou to skutečně velmi, ale velmi malé vísky nebo samostatně rozsypané osady.

Ty jsi říkal hlavní město západních fjordů, to si máme představit jako naše hlavní město?

Ísafjörđur, to je centrum všeho dění západních fjordů. Je to takové prosperující městečko, dokonce s letištěm. Dokázali tam, mezi ty hory, zajímavě posadit letiště. Jakkoli je prý to přistání velmi dramatické. Já jsem tady ještě nikdy nepřistával. Je to taková základna pro turisty, všechno je to obklopeno vysokými horami a pod nimi najdeme staré budovy pobité vlnitým plechem. Kdysi dávno to byl významný přístav pro norské velrybáře. Dneska je to kosmopolitní město i s moderními objekty, hotely, restauracemi. Najdeme zde třeba obchodní dům Bónus a v něm polskou prodejnu. Jedna část je celá polská, kde se prodávají jen polské produkty. Něco jsem si tam nakoupil, protože velké množství Poláků žije právě tady na Islandu. Hovoří se o několika desítkách tisíc.

08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
05.10.2018

Jirka Kolbaba se po Islandu pohybuje v supermoderním karavanu

Jirka Kolbaba nám dnes blíže představil karavan, ve kterém už několik týdnů cestuje po Islandu.
03.10.2018

Západní fjordy jsou absolutní lahůdka Islandu

Naše cesta po Islandu pokračuje! Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zamířili do západních fjordů, které jsou podle našeho cestovatele lahůdkou Islandu.
02.10.2018

Češi spojují Islanďany!

Jirka Kolbaba pokračuje ve své cestě po Islandu, kde potkává i zajímavé lidi. Tentokrát to byli Slováci, kteří hloubí tunely na Islandu. A do jednoho z nich zavedli i našeho cestovatele.
01.10.2018

Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.