Na zimu na Islandu jsem vybavený!

Publikováno: 23.10.2018 08:25
I dnes se vydáváme s Jirkou Kolbabou na Island, na jehož počasí už je vidět, že nastupuje podzim a zima. Má Jirka Kolbaba dost teplého oblečení?

Jirka Kolbaba už je nějakou tu chvíli na Islandu ve svém obytném karavanu a dneska si chce zahrát na meteorologa, protože od srpna, kdy se nám pravidelně hlásí do vysílání, se už malinko to počasí proměnilo.

Tady to na jedné straně velice kolísá, na straně druhé je vidět, že se blíží podzim a zima. Barví se vegetace, počasí se mění, chladne, ale není to konstantní po celé zemi stejně. Takže já tady sleduji, jak jsem vysílal před několika málo dny, ty místní předpovědní servery, a podle toho jezdím. Takže někdy jsem ve sněhu a byl jsem až v minus devíti stupních a jindy jsem v realtivně příjemném, slunečném počasí a zažil jsem plus třináct stupňů. Takže nemůžu říci, že na celém území je to stejné. V centrálních částech je teď dokonce největší zima, je tam nejvíce sněhu a jsou tam zavřeny skoro všechny cesty, včetně té, jindy pohodlné, pětatřicítky.

Takže nosíš jégrovky?

Pochopitelně. Já hodně času strávím mimo to auto, je to pro mě prostředek, aby mě dovezl k tomu motivu, já se potom nabalím, a vycházím z auta fotografovat a někdy jsem mimo auto mnoho hodin a někdy je to skoro celý den. V tomto ohledu jsem si vzal hodně oblečení, protože to auto to uveze. Jsem vybaven na ty nejkrutější antarktické zimy, mám s sebou oblečení, které běžně používám na severním pólu nebo v Antarktidě. A stejně tak jsem schopen se obléknout na lehko. Takže v tom není žádný problém a já si s tím starosti nedělám. Jsem hodně odolný, co se týče zimy.

Vyvstává otázka, kde tu spoustu jégrovek pak pereš? To máš v tom svém autě taky pračku?

Naštěstí tady mám spoustu přátel, ať už jsou to lokálci a nebo Češi, kteří tady pracují nebo dlouhodobě žijí, kteří mě tady občas pohostí a přimou na návštěvě a já si u nich většinou vyperu. Takže všechno v pohodě, mám hodně oblečení a už jsem si celkem tak čtyřikrát pral a vždycky v pohodě, úspěšně, nemusím to tady nikde prát nebo sušit. To už jsme opravdu přešli k takovým technickým záležitostem, ale jinak vezte, že já jsem tady hlavně kvůli tomu, abych dokumentoval a poklonil se neskutečně sugestivní a fotogenické přírodě tohoto mimořádného ostrova. Ostrov Island je jiný svět.

30.10.2018

Lidé na Islandu si staví domy z drnů

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou podívali na tradiční islandskou architekturu - drnovou.
29.10.2018

Gejzír Strokkur je peklo a ráj v jednom

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do geotermálního údolí Haukadalur, kde tryská známý islandský gejzír Strokkur.
26.10.2018

Jirka Kolbaba vstoupil na Islandu do kláštera!

Jirka Kolbaba vstoupil na Islandu do kláštera, a to ne do ledajakého, ale slovenského...
25.10.2018

Island je přitažlivou filmařskou destinací

Island je přitažlivý nejen pro fotografy, ale také pro filmaře. Jaké slavné filmy a seriály zde byly natočeny? A jaké hvězdy sem zavítali? Více ví Jirka Kolbaba!
24.10.2018

Islanďané milují své skřítky

Už desátý týden se Jirka Kolbaba hlásí z Islandu. Dnes bylo jeho vysílání doslova pohádkové, protože mluvil o nadpřirozených silách, kterým Islanďané doopravdy věří.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.