Město Húsavík je ráj velryb

Publikováno: 09.10.2018 08:25
Jirka Kolbaba na své cestě po Islandu dorazil do městečka Húsavík, které je doslova rájem pro milovníky velryb.

Klidně byste mohli vyrazit za Jirkou na velryby na Island. Kde jsi právě teď, Jirko?

Takové typické severské menší městečko, které se jmenuje Húsavík. Jsou tady domy pobité plechem, jsou barevně natřené, jsou tam také muzea, je tam kostel z roku 1907 z norského dřeva, takový červenobílý, úžasný. Ale hlavně je tam pestrý přístav, v něm je muzeum velryb, najdeme tam dokonce deset úplných koster velryb, což je zajímavé a dozvíme se něco o životě velryb, než na ně právě vyrazíme, protože hlavním lákadlem jsou tady výlety za velrybami.

A jak tě známe, ty znáš určitě jejich druhy, počty a možná i jména...

Určitě. Já jsem si to zjistil, protože jsem se byl dívat do muzea, také tady občas mluvím s nějakým tím bývalým velrybářem a dneska průvodcem turistů, a vím, že sem zajíždí deset až jedenáct druhů velryb. Připlouvají ke keporkakové, plejtvák malý, plejtvák obrovský, také třeba kosatka, což je velice překvapivé, to je ta nádherná, dravá velryba, která je bílo černá. Vorvaňové, plejtvák myšok. Několikrát jsem tady viděl kulohlavce černé, vorvaně a podobně.

Teď už jsi tam pátý týden, vůbec ses na velryby nebyl podívat?

Při této návštěvě jsem se nebyl podívat na velryby, já mám tolik jiné práce, že jsem se k tomu ještě nedostal. Ale byl jsem v minulosti několikrát, jak tady na Islandu, tak také třeba v Norsku nebo na Havaji, v Mexiku, Kalifornii, v Antarktidě jsem viděl velryby nebo v Severním ledovém oceánu při cestě na severní pól. Na mnoha místech světa může člověk vidět velryby, může je fotit, ale já jsem stále nespokojen se svými fotkami, stále to ještě není ono. To, co vídávám v katalozích je daleko lepší, než to, co se mi dosud podařilo. Je to důvod jet se ještě někdy na velryby podívat. Možná právě proto, že jste mě teď takto podpíchli, tak se při této cestě na velryby podívat pojedu.

 

15.10.2018

Islandský kůň se živí rybami!

Jirka Kolbaba nám dnes představil další symbol Islandu, a to původní plemeno koně, který má jednu velkou zvláštnost.
12.10.2018

Město Akureyri leží v nejdelším islandském fjordu

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili z islandské přírody do civilizace, navštívili jsme druhé největší město Islandu - Akureyri.
11.10.2018

V kaňonu Ásbyrgi zažijeme neuvěřitelné pocity, dojmy a nálady

Jirka Kolbaba nám dnes představil další úžasné místo na Islandu, a to kaňon Ásbyrgi, který je výjimečný tím, že zde rostou stromy.
10.10.2018

Vodopád Dettifossy na Islandu je úchvatný

Další zastávkou na naší cestě po Islandu je vodopád Dettifossy. Ten je nejen úchvatný, ale také největší a nejmohutnější v Evropě.
08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.