Město Akureyri leží v nejdelším islandském fjordu

Publikováno: 12.10.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vrátili z islandské přírody do civilizace, navštívili jsme druhé největší město Islandu - Akureyri.

V minulých dnech jsme si s Jiřím Kolbabou povídali o přírodních krásách Islandu a dnes navštívíme druhé největší město této země. Takže zpátky v civilizaci.

385 kilometrů od Reykjavíku najdeme druhé největší město tohoto ostrova, jmenuje se Akureyri, žije zde asi devatenáct tisíc obyvatel. Je to takové moderní město, ale najdeme zde i starší zástavbu, je tu také množství hotelů, restaurací, Hamburger factory, taková zvláštní restaurace, do které vždycky zajdu a teď jsem si tam také dal jednu večeři.

A co okolí města?

Leží v nejdelším islandském fjordu, který se jmenuje Eyjafjörður. Má šedesát kilometrů a hluboký zářez do té zeminy. A dokonce je zajímavé kouknout na to město někdy z odstupu, protože nad městem jsou úžasné zasněžené hory, jsou v nich impozantní sjezdovky. V létě jsou zde barevné květy, jezdí sem výletní lodě, vozí sem turisty ze západní Evropy. Je to skutečně velice žijící pozoruhodné město. Akureyri je nesporně dopravně hospodářské centrum celého severu. To je jasná věc. Dokonce překlad tohoto jména znamená pole-obilí na písečném ostrovu.

Těch perliček máš taky určitě pár v záloze. Vím, že vždycky obejvíš něco zajímavého...

Vždycky mám nějakou originalitu nebo se jí snažím alespoň hledat. Tady je to originalita sice už jednou komunikována, protože když jsme byli v hlavním městě, tak jsem představil takové to počítadlo, na kterém se vyznačuje, kolik je Islanďanů, tak tady, v té místní hamburgrárně, ho mají také. To je jedna věc a potom Akureyrarkirkja, což je nádherný kostel, který postavil stejný architekt, který postavil Hallgrímskirkja v hlavním městě v Reykjavíku. Tak tyto dvě atrakce bych připomněl. A možná ještě jednu, pět kilometrů západně od města jsem našel úžasné lyžařské centrum.

15.10.2018

Islandský kůň se živí rybami!

Jirka Kolbaba nám dnes představil další symbol Islandu, a to původní plemeno koně, který má jednu velkou zvláštnost.
11.10.2018

V kaňonu Ásbyrgi zažijeme neuvěřitelné pocity, dojmy a nálady

Jirka Kolbaba nám dnes představil další úžasné místo na Islandu, a to kaňon Ásbyrgi, který je výjimečný tím, že zde rostou stromy.
10.10.2018

Vodopád Dettifossy na Islandu je úchvatný

Další zastávkou na naší cestě po Islandu je vodopád Dettifossy. Ten je nejen úchvatný, ale také největší a nejmohutnější v Evropě.
09.10.2018

Město Húsavík je ráj velryb

Jirka Kolbaba na své cestě po Islandu dorazil do městečka Húsavík, které je doslova rájem pro milovníky velryb.
08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.