Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

Publikováno: 01.10.2018 08:25
I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.

Náš Jirka Kolbaba je už několikátý týden na Islandu a zatím jsme se podívali do vnitrozemí, také k termálům. A když jsme u těch různých termálních jezírek, kdepak jsi?

Jsem v oblasti kouřících fumarol a horkých pramenů. Je napůl cesty mezi zlatým vodopádem a severní Ring road, tou obvodovou silnicí. Jsou tady takové fantastické lokality, které vypadají naprosto kouzelně, protože je tady třeba takový teplý vodní zdroj, který je zářivě modrý, je tu umělé koupací jezírko, najdeme tu také prostor, které je pojmenováno po slavném banditovi, který se tady kdysi ukrýval. Je to všechno spojeno se zajímavými příběhy. A turisté, kteří sem přijedou, jsou zasaženi silou a fotogeničností té přírody.

Neříkej, že je to jenom to jezírko v zemi. Tam okolo musí být třeba i nějaká restaurace nebo podobně.

Dnes už zde najdeme i ubytování. Turisté, kteří jsou zde ubytováni, mají koupání v těch teplých pramenech v ceně. Je tam restaurace, já jsem si z ní před pár dny dal dobrou rybí polévku. Je tu sociální zázemí, kdysi se tady dala načepovat nafta, to už dneska pravděpodobně úplně optimálně nejde, ale v nedalekém stavení jsem to tenkrát řešil tento problém. Najdeme tady rangera, který nám leccos vysvětlí a můžeme si užít té přírody.

Když si zadáš do internetu informace o Islandu, tak ti také vypadne, že se tam lidé dožívají poměrně vysokého věku. Je to jídlem nebo těmi termály?

Muži na Islandu se dožívají nejdelšího věku na světě vůbec. A myslím si, že do určité míry ano, může to být pravda, tady ty bazény mají většinou 29 stupňů, ty horké lázně mají 37 až 42 stupňů a musím říci, že je to takový fenomén společenského života. Ti lidé tady si tady třeba organizují i obchodní jednání. A kdybych k tomu přidal ještě svojí osobní zkušenost s Islanďany, že tu pijí velice zdravou, skvělou vodu, že jí ryby, že jí zeleninu, to všechno může přispívat právě k dlouhověkosti Islanďanů. Pravděpodobně to tak bude, byť to posuzuji jako lajk. Ale někdy si říkám, že by se tady dobře žilo.

08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
05.10.2018

Jirka Kolbaba se po Islandu pohybuje v supermoderním karavanu

Jirka Kolbaba nám dnes blíže představil karavan, ve kterém už několik týdnů cestuje po Islandu.
04.10.2018

V opuštěných západních fjordech nalezneme i kosmopolitní město

I dnes pokračujeme s Jirkou Kolbabou v západních fjordech. Ty sice mohou působit děsivě a opuštěně, najdeme zde ale i kosmopolitní město s moderními budovami, hotely a restauracemi.
03.10.2018

Západní fjordy jsou absolutní lahůdka Islandu

Naše cesta po Islandu pokračuje! Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zamířili do západních fjordů, které jsou podle našeho cestovatele lahůdkou Islandu.
02.10.2018

Češi spojují Islanďany!

Jirka Kolbaba pokračuje ve své cestě po Islandu, kde potkává i zajímavé lidi. Tentokrát to byli Slováci, kteří hloubí tunely na Islandu. A do jednoho z nich zavedli i našeho cestovatele.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.