Češi spojují Islanďany!

Publikováno: 02.10.2018 08:25
Jirka Kolbaba pokračuje ve své cestě po Islandu, kde potkává i zajímavé lidi. Tentokrát to byli Slováci, kteří hloubí tunely na Islandu. A do jednoho z nich zavedli i našeho cestovatele.

Prosíme našeho islandského cestovatele, aby udal přesný čas a polohu, kde se právě nachází.

Já vás zdravím ze západních fjordů, což je naprosto výlučná, úžasná oblast. A představte si, dojel jsem k takovému bazénku, kde si fotím své auto přes páru stoupající z toho teplého pramene, z toho bazénku a najednou přišli dva muži. Anglicky jsme se pozdravili a v zápětí se podívali na moje auto, všimli si, že je to české číslo a oslovili mě Slovensky. A tak jsem se potkal s dvěma Slováky, zjevně nebyli turisté, pak jsme se chvilku koupali v těch teplých pramenech a oni mi najednou prozradili, že jsou to chlapi, kteří budují tunel a pozvali mě, abych se na tu práci šel podívat, že mě dokonce mohou určitě vzít do toho tunelu, když to schválí stavbyvedoucí. Večer jsem se s nimi sešel, stavbyvedoucí Tomáš to schválil, už třetí tunel tady na Islandu staví poté, co vyhráli tender. Postavili dokonce i nejdelší tunel na Islandu. Takže česká firma tady má dobrou pověst a Češi spojují Islanďany, protože ty tunely usnadňují, zejména v zimě, spojování lidí mezi dvěma vesnicemi, dvěma městy a podobně. Aby nemuseli objíždět neuvěřitelné vzdálenosti, třeba i sto, dvěstě kilometrů.

Jirko, to je krásný zážitek, ale vzali tě do toho tunelu?

Vzali mě tam, bylo to něco úžasného, protože já jsem nejprve vjížděl přes ten takzvaný portál do toho tunelu, teď se vjede do té tmy, byť tam jsou nějaké mechanismy a nějaké osvětlení a byly tam také různé stroje. Jeli jsme, pozor, tři kilometry šest set padesát kilometrů daleko, protože tak už z jedné strany prorazili. Vypadá to tak, že tady postavili nebo vybudovali nebo prozrazili každý den jeden metr. Došel jsem až do takzvané čelby, což je konec toho tunelu. A tam jsem se dokonce trochu zúčastnil práce nebo já jsem ji spíš dokumentoval, oni zajišťovali výrobu. Vrtali díry pro svorníky, které zpevňují tu horninovou klenbu, potom následovalo stříkání klenby betonem s polypropylenovými vlákny a to všechno jsem viděl, to všechno jsem dokumentoval a byl to pro mě velký, hluboký zážitek. Myslím, že nic pro klaustrofobika, protože jsme byli přes tři a půl kilometru hluboko ve skále a všude kolem nás jenom hornina. Bylo to pro mě nesmírně silný, nezapomenutelný zážitek.

08.10.2018

Ve městě Reykjavík se setkávají turisté z celého světa

Jirka Kolbaba pokračuje na své cestě karavanem po Islandu. A nás dnes zajímalo, jestli už stihl navštívit hlavní město Reykjavík.
05.10.2018

Jirka Kolbaba se po Islandu pohybuje v supermoderním karavanu

Jirka Kolbaba nám dnes blíže představil karavan, ve kterém už několik týdnů cestuje po Islandu.
04.10.2018

V opuštěných západních fjordech nalezneme i kosmopolitní město

I dnes pokračujeme s Jirkou Kolbabou v západních fjordech. Ty sice mohou působit děsivě a opuštěně, najdeme zde ale i kosmopolitní město s moderními budovami, hotely a restauracemi.
03.10.2018

Západní fjordy jsou absolutní lahůdka Islandu

Naše cesta po Islandu pokračuje! Dnes jsme s Jirkou Kolbabou zamířili do západních fjordů, které jsou podle našeho cestovatele lahůdkou Islandu.
01.10.2018

Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.