Ve středu Islandu trénovali kosmonauti Apolla

Publikováno: 25.09.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na další místo, které navštívil v rámci cesty po Islandu, a to do jeho středu. Ten je syrovým, izolovaným místem, na kterém dokonce trénovala posádka Apolla.

Jirka Kolbaba se nám už hlásí z několikatýdenní cesty po Islandu a teď je ve středu ostrova, kde je to opravdu tajemné a magické...

Místní tomu vnitrozemí říkají Vysočina. To je taková poslední divoká krajina Evropy, dokonce se říká, že to tady vypadá jako na měsíci. Nakonec, kosmonauti z Apolla tady dokonce trénovali. Je to místo, které je proslulé izolací, syrovostí, takovou pustotou, a ta je právě krásná, za tou se sem jezdí. Také je to ale místo, kde nenajdeme příliš mnoho služeb nebo opory jiných lidí, tady opravdu málokoho potkáváme. Nejsou tady benzinky, nejsou tady mosty, nejsou tady ubytovny, obchody. Jsou to pláně šedého štěrku, jsou to lávová pole, která jsou často posetá lišejníky a mechy, jsou tu ledovcové řeky a hory, cesty jsou protažené jen buldozerem, takže je to všechno velice přírodní a syrové.

Existuje vůbec na takové místo mapa?

Je to zajímavé, teď už existují mapy i do těchto míst. Ty mapy jsou dokonce v široké škále, ty poslední, moderní mapy. Já jsem si takovou také koupil, když jsem tady teď na devět týdnů a křižuji ten ostrov křížem krážem, tak jsem si musel dobrou mapu koupit. Existují i mapy pro pěší. A jestli teď, milí posluchači, slyšíte, že něco bubnuje, že není úplně čistý příjem, tak je to proto, že venku zuří neuvěřitelná větrná bouře a padá sníh a do toho déšť a já mám strach, že mi to obrátí auto.

Nám se v Česku také dost ochladilo...

Tak stále tam ještě máte teplo, jak jsem ve spojení s domovem, neboť já tady mám kolem nuly, často sníh, sněhové bouře, musím překonávat cesty plné sněhu a musím s tím opravdu chvílemi i bojovat. Je to dobrodružné, ale mě to nesmírně baví.

01.10.2018

Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.
27.09.2018

Rozlehlost Islandu je šokující, děsivá a zároveň úžasná

I dnes pokračujeme v cestě po Islandu, kdy nám Jirka Kolbaba popsal další ze svých úžasných zážitků a dojmů.
26.09.2018

Obytný karavan Jirky Kolbaby je luxusní

Naše posluchače zajímá, jak vypadá obytný karavan, kterým se Jirka Kolbaba už několik týdnů pohybuje na Islandu, a tak nám ho dnes popsal.
24.09.2018

Na Islandu se vykoupete v léčivé vodě

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v cestě po Islandu, dnes jsme se zastavili ve městě Hveragerdi a geotermální energie.
21.09.2018

Duhové hory na Islandu jsou rájem plným českých turistů

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v naší cestě po Islandu. Naší další zastávkou byl jeden z rájů na zemi - Duhové hory, které jsou velmi oblíbené i u českých turistů.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.