Rozlehlost Islandu je šokující, děsivá a zároveň úžasná

Publikováno: 27.09.2018 08:25
I dnes pokračujeme v cestě po Islandu, kdy nám Jirka Kolbaba popsal další ze svých úžasných zážitků a dojmů.

Kampak dneska s tím Jirkou vyrazíme? Jsme pořád na Islandu a dneska vám chce Jirka představit „pětatřicítku". Jirko, že by sis nabrnknul nějakou kočku?

Bylo by to pochopitelně zajímavé, ale není tomu tak. Já jsem tady sám jak poustevník a musím říci, že je to silnice číslo 35. Má 200 kilometrů, je v západní části Islandu, od vodopádu Godafoss. Je to taková ta kratší ze dvou příčných cest, které protínají tento ostrov a jmenuje se Kjölur. Smí se sem jen s offroadovými auty s náhonem na čtyři, ale jezdí sem také auta, která jsou obyčejnější a třeba mají náhon jenom na dvě kola a jezdí sem i autobusy, ale drkotají tady po tzv. roletě.

A Jirko, je ta silnice sjízdná celoročně?

Bohužel není, a často se potýkám s tím, že jsem tady několikrát v roce a někdy se chci dostat do vnitrozemí a nemohu, protože ty cesty se často otevírají v květnu nebo červnu a zavírají se už v září nebo říjnu. Je to vždycky závislé na počasí, podle toho, kdy přijde sníh, a nebo odchází. A musím říci, že se udržuje jenom ta ring road, taková ta obvodová silnice číslo jedna, která má 330 kilometrů. Ale zajímavé je z ní právě odbočit na ty žilky, které odbočují do vnitrozemí. Tady potom potkáme sníh, bláto, vodu z tajících ledovců, je to potom opravdu už náročnější prostředí a musíme si uvědomit, když sem jedeme, že velmi riskujeme poškození vozu.

Riskujeme kdeco, ale přesto tam spousta lidí jezdí...

To, o čem bych se teď mohl rozplývat několik hodin a co každý, kdo někdy viděl Island, dokonale zná, to je ta opuštěnost, syrovost a samota. Také někdy takové solitérní farmičky, které jsou na krajích té cesty, té pětatřicítky. Jsou tady lávové struktury, najdeme tu řeky, vodopády, jezera pod ledovci, a to všechno často porostlé vřesy, mechy, lišejníky a zejména na podzim se potom fantasticky barví. A když hledáme život, tak ten najdeme jenom tak, že najdeme nějakou ovci, ptáka nebo lišku. Musím říci, že jsou tady ale nádherné, dlouhé průhledy na ledovce, na hory. A že nás šokuje, děsí a současně těší ta úžasná rozlehlost.

01.10.2018

Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.
26.09.2018

Obytný karavan Jirky Kolbaby je luxusní

Naše posluchače zajímá, jak vypadá obytný karavan, kterým se Jirka Kolbaba už několik týdnů pohybuje na Islandu, a tak nám ho dnes popsal.
25.09.2018

Ve středu Islandu trénovali kosmonauti Apolla

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na další místo, které navštívil v rámci cesty po Islandu, a to do jeho středu. Ten je syrovým, izolovaným místem, na kterém dokonce trénovala posádka Apolla.
24.09.2018

Na Islandu se vykoupete v léčivé vodě

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v cestě po Islandu, dnes jsme se zastavili ve městě Hveragerdi a geotermální energie.
21.09.2018

Duhové hory na Islandu jsou rájem plným českých turistů

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v naší cestě po Islandu. Naší další zastávkou byl jeden z rájů na zemi - Duhové hory, které jsou velmi oblíbené i u českých turistů.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.