Přestupky dělají cizinci i Češi, říká rychnovský starosta

Publikováno: 12.09.2018 08:30
Cizinci pracující v Česku můžou v některých městech zamíchat volebními výsledky. Například v Mladé Boleslavi si toto téma vzal do své kampaně primátor Nwelati. Ve městě už fungují smíšené česko-slovensko-polské policejní hlídky, aby pomohly snížit rostoucí kriminalitu cizinců. Zuzana Bubílková zavolala do Rychnova nad Kněžnou, který je na dosah škodovácké továrny v Kvasinách a kde žije několik tisíc lidí ze zahraničí. Starosty města Jana Skořepy se zeptala, jak tuto situaci radnice zvládá.

Dobré ráno.

Dobré ráno.

Cizinci zapříčiní až devadesát procent všech přestupků, říká primátor Mladé Boleslavi. Vidíte to také tak?

Já si nemyslím, že to je až tolik. I když Rychnovsko zažilo ve druhé polovině roku 2016 nápor, který je v České Republice naprosto nebývalý. Ale podařilo se to zvládnout a dnes je ta situace výrazně klidnější. Je pravda, že se cizinci podílí na přestupkové činnosti, ale nejsou to jen oni, jsou to také Češi.

Jakých přestupků se tedy dopouštějí?

Jde o nejrůznější drobné krádeže, dopravní přestupky, narušování nočního klidu, ničení veřejného majetku. Je to spíše drobnější kriminalita.

Lze to nějak zkrotit? Nebo je to problém těch agentur, které cizince přivážejí?

Ten problém je asi trochu složitější a ta mince má dvě strany. Průmyslové hospodářství v České republice poměrně úspěšně roste, možná až moc. Ale na druhou stranu tu chybí pracovní síly, takže fabriky se je snaží zajistit. Určitě to tedy není jen na agenturách, ale i na státu, který dává pobídky, aby hospodářství rostlo, dokonce až tak, že je to velmi napnuté.

Ale kvůli tomu nemusíme brát kohokoliv, že?

To vám dávám za pravdu. Říkám, bylo to dramatické, ale už je to citelně lepší.

Děkuji za informace.

Zdroj obrázku: MAFRA

17.09.2018

Když je sucho, hodně se práší, říká starostka Krušovic

Rádio Impuls sleduje v předvolebním speciálu dopravní problémy v celé republice. Zuzana Bubílková zavolala starostce středočeských Krušovic Markétě Fröhlichové. Právě tato obec, kudy denně projíždějí tisíce automobilů, čeká na nový obchvat.
13.09.2018

Zpěvák má být sympaťák, říká Bára Basiková

Jeden z posluchačů či jedna z posluchaček si na Českém mejdanu s Impulsem zazpívá přímo na pódiu s Michalem Davidem. Výběr toho nejlepšího je už ve finále, jde vlastně o takovou malou talentovou soutěž. Zuzana Bubílková proto zavolala zpěvačce Báře Basikové, která soutěžila v televizi jako malá holčička. Jak na to vzpomíná?
11.09.2018

V Rusku to byl ostudný výkon. Nepřijatelné, říká známý sportovní novinář.

Český reprezentační fotbal je v dlouhodobé krizi. Nástup do podzimu se mu navýsost nepodařil, prohra s Ukrajinou v Lize národů a trapný debakl 1:5 s Ruskem jen umocnily tuto neblahou situaci. Zuzana Bubílková vyzvídala u sportovního redaktora Seznamu Luďka Mádla, jak tento stav změnit.
10.09.2018

Určitě přijde nová krize, předvídá exministr Kalousek

Deset let jak půlhodina, zpívá skupina Chinaski. A deset let od poslední ekonomické krize opravdu uteklo jako voda. Zuzana Bubílková proto zavolala tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, aby nám připomněl, jak těžko tehdy sestavoval státní rozpočet.
06.09.2018

Ester a svaz se dohodnou. Věřím tomu, říká skokan Janda

V těchto dnech eskaluje spor mezi lyžařkou a snowboardistkou Ester Ledeckou a lyžařským svazem. Jádrem sporu jsou podmínky vzájemné smlouvy, bez které by Ester nemohla reprezentovat Českou republiku. Podobné problémy zažil v minulosti jako skokan na lyžích a vítěz Světového poháru Jakub Janda, dnes poslanec a lyžařský činovník. Volala mu Zuzana Bubílková.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.