Na Islandu se vykoupete v léčivé vodě

Publikováno: 24.09.2018 08:25
Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v cestě po Islandu, dnes jsme se zastavili ve městě Hveragerdi a geotermální energie.

Společníkem je nám teď Jirka Kolbaba, který obytným vozem brázdí Island a teď se nám hlásí z města skleníků.

Možná úplně každý posluchač, který byl na Islandu, nebude vědět, kterému městu se tak říká, ale jednoznačně už dlouho se tak říká městu, které se jmenuje Hveragerdi. Když jedeme z Reykjavíku na Selfoss, tak před Selfossem najdeme toto městečko. Je to nejprve taková rozlehlá plošina, tu přejedeme a pak sjedeme z prudkého kopce a když jedeme třeba v noci, tak vidíme svítící skleníky. Využívá se tady geotermální energie pro to, aby tady pěstovali různé plodiny. Toto město je na řece Varmá, na takzvané Teplé řece a všude můžeme vidět, jak stoupá teplá pára z městské kanalizace.

Neříkej mi, že ta geotermální energie nelze využít k něčemu jinému než ke skleníkům?

Dá se využít různým způsobem. Já jenom připomenu, že Islanďané využívají tuto energii ze země od dvacátých let minulého století, že to teplo začali primárně využívat k pěstování zeleniny a ovoce, květin také. Začali si budovat lázně, ale to už Vikingové si budovali lázně s teplou vodou a někdy si zase v teplejším pramenu třeba vařili vajíčka nebo maso, to je známá věc z historie. Dokonce jsem zažil, a to v hlavním městě Reykjavíku, že se tou teplou vodou v zimě vyhřívají chodníky. Takže máme suché chodníky, nejsou namrzlé, což je naprosto úžasné. A když se tady sprchujeme třeba, kdekoliv, v hotelu nebo doma, tak voda ve sprchách je teplá, je geotermální, je trochu cítit po síře, ale je to úžasná, léčivá voda, takže stojí za to si to tady na Islandu vyzkoušet.

01.10.2018

Islanďané se dožívají nejvyššího věku na světě

I dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Island, tentokrát nás zajímalo, proč se Islanďané dožívají nejvyššího věku na světě.
27.09.2018

Rozlehlost Islandu je šokující, děsivá a zároveň úžasná

I dnes pokračujeme v cestě po Islandu, kdy nám Jirka Kolbaba popsal další ze svých úžasných zážitků a dojmů.
26.09.2018

Obytný karavan Jirky Kolbaby je luxusní

Naše posluchače zajímá, jak vypadá obytný karavan, kterým se Jirka Kolbaba už několik týdnů pohybuje na Islandu, a tak nám ho dnes popsal.
25.09.2018

Ve středu Islandu trénovali kosmonauti Apolla

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na další místo, které navštívil v rámci cesty po Islandu, a to do jeho středu. Ten je syrovým, izolovaným místem, na kterém dokonce trénovala posádka Apolla.
21.09.2018

Duhové hory na Islandu jsou rájem plným českých turistů

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou pokračovali v naší cestě po Islandu. Naší další zastávkou byl jeden z rájů na zemi - Duhové hory, které jsou velmi oblíbené i u českých turistů.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.