Na Antarktidě je nejkrásnější to drsné a nepřátelské prostředí

Publikováno: 04.09.2018 08:51
Jirka Kolbaba nás dnes vzal na místo, které je pro něj absolutní jedničkou a nejlepším výletem jeho života, na Antarktidu.

Jirka Kolbaba, cestovatel Rádia Impuls, dnes povídá o své oblíbené Antarktidě a hned na začátek si dáme několik rekordů.

Třeba jen připomenu, že nejnižší teplota naměřená na planetě, -89,2 stupně, je tady z Antarktidy. Rekordním zápisem z Antarktidy je také 320 kilometrů v hodině. Nejvyšší průměrný kontinent planety, 2,3 kilometru, je právě Antarktida díky té vysoké vrstvě sněhu a ledu, v jednom místě až 4,8 kilometru. A tak bych mohl pokračovat, Antarktida je mimořádně silné, emotivní místo, které zasáhne každého, kdo se tady ocitne.

A co se ti tam kromě toho ledu líbí?

To je zajímavé, každý se mě na to ptá, když to někde řeknu, ale neptá se ten, který v Antarktidě byl, protože ten to má podobně jako já. Právě proto, že je to drsné, nepřátelské prostředí, tak proto je možná tak krásné. Je to mimořádné místo hlavně proto, že se tady zvířata nebojí člověka, je to ekologicky nezničené místo, demilitarizované místo, které je chráněno mnoha různými smlouvami a dalšími přídavnými reglementy. To je na tom to přitažlivé. To, že se ocitneme na mimořádném místě, kde se cítíme nesmírně slavnostně.

Mluvíš rád o mnoha zemích, líbí se ti jich hodně, vím například, že za Havaj bys vraždil, za Indonésii a Bali také, ale Antarktida zůstává Kolbabí cestovatelskou jedničkou?

Tak pochopitelně, ale já jsem takový trochu neskromný, já k tomu přidávám stále víc a víc a mě se líbí celý ten svět. Já bych také rád vyjmenoval Bhútán, Island, Nepál, Bali, Norsko, Aljašku, Peru, Galapágy, to všechno mám nesmírně rád a dalších mnoho zemí. A to jsem nejmenoval mojí zemi, Českou republiku, která je nádherná. Ale musím říci, že Antarktida je moje jednička a nejvíce mi vstoupila do srdce a když se mě na to kdokoliv zeptá, co je pro mě největší výlet, nejlepší výlet mého života, vždycky jmenuji Antarktidu na prvním místě. A myslím si, že to ještě mnoho let tak bude.

07.09.2018

Koala není medvídek!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Austrálie, kde žije koala. Kromě toho, že koala není medvídek, nám o něm náš cestovatel vyprávěl mnoho dalších zajímavostí.
06.09.2018

Izrael je plný fantastických památek, ale i zklamání

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Izraele, kde na fantastické památky narazíte na každém kroku. Čekají vás tady ale také různá zklamání...
05.09.2018

V Kanadě si musíme dávat pozor na medvědy!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do západní Kanady, do Britské Kolumbie. Jak se tady cestuje a musíme se bát medvědů?
03.09.2018

Domorodec na Vanuatu učil Jirku Kolbabu poznávat a používat přírodní zdroje

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Vanuatu, jehož kouzlu náš cestovatel totálně podlehl.
31.08.2018

Skalnatý útvar mnoho hlav v Austrálii je pojmenován po ruské velkovévodkyni

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do centrální Austrálie, kde se nacházejí pozoruhodné skalnaté útvary se zajímavým jménem.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.