Koala není medvídek!

Publikováno: 07.09.2018 08:25
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili do Austrálie, kde žije koala. Kromě toho, že koala není medvídek, nám o něm náš cestovatel vyprávěl mnoho dalších zajímavostí.

Je tady koala a Kolbaba. Proč sis tohoto spáče vzal na mušku?

Je to takový reprezentant Austrálie, té místní fauny, najdeme ho v pobřežních oblastech východu a jihu. A když mluvím o spáči, tak si zkus představit, že koala prospí osmnáct až dvacet hodin denně. Je to živočich, který se stravuje pouze blahovičníkem, pouze listy eukalyptu, a protože je to energeticky málo bohaté, tak mu to pochopitelně nedává příliš moc energie a on je takový celý zemdlelý, celý den spí, je takový zvadlý. Dokonce se říká, že je takový lehce opilý, že ty eukalypty v tom jeho žaludku kvasí a že se to tam mění na alkohol a že je lehce mimo. Když ale v Austrálii řídím auto, vždycky dávám pozor, abych nepřejel koalu a nebo nepřejel klokana, kteří rádi chodí do silnice. Klokan sice skáče rychle, ale může vběhnout pod auto. No a koala jde velmi pomalu přes tu silnici, takže proto je to nebezpečné, je potřeba na to dávat pozor.

To je koala sem, koala tam, ale já ho znám jako medvídka koalu.

To je špatně. Správný výraz, který zoologové potvrdí, je koala medvídkovitý. Je to vačnatec, není to medvěd, to znamená, že patří mezi klokany a třeba vakoveverky létavé. Tam ano. Pozor, nesmíme říct medvídek koala.

Víš o něm ještě nějakou zajímavost?

Tak třeba, že fosilie koaly, takového mohutného koaly, byly objeveny už z dávné prehistorie. Kdysi dávno žil koala výrazně větší. Dnes dorůstá pouze do devadesáti centimetrů výšky a maximálně dvanácti kilogramů váhy. Každopádně je to milé zvířátko, kdysi dávno ho lidé málem vyhubili, protože tu kožešinu zpracovávali, používali, dneska je koala pochopitelně velice přísně chráněn a každý, kdo je v Austrálii, touží koalu zahlédnout a někdo se s ním dokonce může i v nějaké zoologické zahradě pomazlit.

14.09.2018

Ve městě Djúpivogur na Islandu objevíte zajímavou ptačí galerii

I dnes jsme se dovolali Jirkovi Kolbabovi na Island, tentokrát jsme se zastavili ve městě Djúpivogur, kde naleznete zajímavou galerii.
13.09.2018

Na východě Islandu se dá zažít velké dobrodružství

Karavanové dobrodružství po Islandu pokračuje, dnes nám Jirka Kolbaba představil východ této země.
12.09.2018

Faerské ostrovy jsou fotogenické a plné úžasných lidí

Cesta karavanem na Island pokračuje, ale než na něj společně s Jirkou Kolbabou dorazíme, prohlédneme si ještě Faerské ostrovy. Na těch poznáte nejen fotogenickou přírodu, ale i úžasné lidi.
11.09.2018

Plavba trajektem na Island je bezpečná

Islandské dobrodružství Jirky Kolbaby pokračuje, a tak jsme se s ním spojili i dnes, aby nám řekl více o cestě trajektem.
10.09.2018

Jirka Kolbaba vyráží na dlouhou cestu karavanem po Islandu

Jirka Kolbaba sbalil karavan a vydal se na dlouhou cestu na Island. Dnes jeho dobrodružství začíná přejezdem přes Německo a Dánsko.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.