Jdu na sever, a jdu na jih. Náš cestovatel se cítil jako Cimrman

Publikováno: 05.09.2018 14:19
Nejvyšší hora Švédska Kebnekaise (2104 metrů n.m.) se oproti jiným horám pyšní jednou velkou zvláštností. Má totiž dva vrcholy. Jižní je ledovcový a severní je pevninský. Když v létě taje, tak je nejvyšší vrchol na pevnině, když padá sníh a mrzne, přesouvá se nejvyšší bod na ledovec.

A přesně tuto anomálii poznal na vlastní kůži během svého putování dobrodruh Jarda Zaoral. „Chtěl jsem vylézt na pevninský bod Kebnekaise na jihu, ale začalo mrznout a sněžit, takže se nejvyšší vrchol Švédska najednou přesunul na ledovec víc na sever,“ vysvětluje amatérský horolezec. Změnil tedy plány a místo na jih šel na sever. Sestup byl ale nakonec mnohem náročnější než výstup. Trval celý týden a Jarda nachodil 130 kilometrů hlubokými švédskými údolími. „Byla to nejdelší trasa na mých cestách po Evropské unii, mám i spoustu puchýřů,“ dodává cestovatel, kterému fyzické vyčerpání vyvážila nádherná severská příroda. Jarda už zdolal 26 z 27 nejvyšších vrcholů zemí Evropské unie. Teď míří k tomu poslednímu do Chorvatska.

www.thebestviewpoints.com
https://www.instagram.com/jardas.best.viewpoints/

Foto: Jaromír Zaoral

18.09.2018

Splněno! Náš dobrodruh vylezl na 27 hor!

Huráááá, je dobojováno! Jarda Zaoral pokořil všechny nejvyšší vrcholy zemí Evropské unie a úspěšně tak završil svoji misi. Poslední zdolanou horou byla osmnáctisetmetrová Dinara v Chorvatsku.
03.09.2018

Piják ukončil na finské hoře pivní sezónu

Evropské dobrodružství pokračuje. Cestovatel Jarda Zaoral pokořil nejvyšší finskou horu Halti (1324 metrů nad mořem), kde na samém vrcholu potkal finského milovníka piva.
30.08.2018

Výšlap na Mt. Blanc: V dobrém počasí je bez rizika

Jarda Zaoral, mladý cestovatel a horolezec, je v závěru své evropské mise. Pokořil i nejvyšší horu Evropy (zároveň Francie a Itálie), takže se dostal do výšky 4.810 metrů nad mořem.
27.08.2018

Slovinský Triglav: Ukrutné převýšení dá pořádně zabrat

Říkáme mu eurolezec a už dva měsíce sledujeme jeho expedici po nevyšších vrcholech zemí Evropské unie. Jarda Zaoral se přesunul z Rakouska do Slovinska, kde zdolal další alpský vrchol.
17.08.2018

Na nejvyšší horu Německa útočí Japonci v sandálech

Je to k nevíře, ale na Zugspitze (2962 m.n.m.) se potkávají dva světy. Plně vybavení horolezci tam míjejí turisty oblečené v plážovém stylu a v letním obutí.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.