Velryby jsou původně suchozemští savci

Publikováno: 02.08.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali po stopách velryb. Kde je on sám viděl a jaké fotografie s nimi se mu podařily?

My jdeme právě teď fotit velryby, protože to jsou foto úlovky, který chce každý. Jirka Kolbaba nám i nich dneska povídá...

Připomeňme si, že velryby jsu ze řádu kytovců a známe osmdesát druhů velryb. Jsou to původně suchozemští savci, to je potřeba připomenout a přibližně před padesáti miliony lety sestoupily do světových oceánů mří a každý, kdo se pohybujeme kolem velkých moří a oceánů, tak toužímé zahlédnout velryby, alespoň ten ocas nebo tu hřbetní ploutev a udělat si fotografii nebo vidět velrybu, která vyskakuje z vody, to je sen mnohých lidí, i můj je to sen.

A kde se ti to povedlo?

Když zavzpomínám, tak nejlépe jsem velryby viděl asi na Baja California, tam je to velmi slavné, populární místo, byť bylo tak rozbouřené moře, že jsem nemohl pořídit dobrou fotku, ale viděl jsem minimálně pět výskoků, kdy se velryba ocitla úplně celá nad vodou, což je nezapomenutelný zážitek, zvlášť, když je člověk na melém gumovém člunu nedaleko od ní. Také jsem viděl v Norsku skvělé velryby a v Andenes, v místě, kde jsem zažil i bouři i naprosto klidné moře, vypadalo to jako úplně klidné zrcadlo. Na Islandu jsem viděl velryby několikrát, zejména v prostoru Húsavíku. Také na Havaji, v Antarktidě nebo na Špicberkách. Ten zážitek být tak blízko té syrové přírodě je nezapomenutelný.

Prostě fascinující přírodní scenérie. Ale já často koukám na dokumenty, které jsou o lovu velryb a to moc sympatické a milé není...

Lov velryb je upraven mezinárodní smlouvou o regulaci velrybářství a Česká republika přistoupila k takové úmluvě a dodnes ji ještě některé země nerespektují. Ale toto moraturium respektují zejména Island, Norsko nebo Faerské ostrovy, také Japonsko, to je známá věc. Je potřeba ale připomenout, že některé skupiny obyvatel, národy nebo kultury mají povoleno, mají výjimky, a to zejména obyvatelé Sibiře, Aljašky nebo Grónska. Je to rozumné a je to logické. Je to jejich tradice a je to jejich základní obživa.

03.08.2018

Sopka Kilauea chrlí lávu nepřetržitě od roku 1983

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali poznávat sopky na Havaji, hlavně tu největší a nejaktivnější - Kilaueu.
01.08.2018

Kalifornie - úžasná města i přírodní scenérie

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do slunečního státu - Kalifornie, které se může pyšnit nejen úžasnými městy, ale i nádhernými přírodními scenériemi.
31.07.2018

Počátky Palauské republiky jsou zahaleny tajemstvím

Návštěvou souostroví Palau si Jirka Kolbaba splnil sen, a tak se s námi o něj dnes podělil.
30.07.2018

Norsko zažívá tropické léto

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se ale moc neochladíme, protože i tady místní i návštěvníci zažívají tropické třicítky...
27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.