Na geny jsme „krátký“

Publikováno: 19.08.2018 09:00
Geny jsou „věc“, kterou neovlivníme. Můžou nejen za náš vzhled, ale i za povahu. A nejvíc je to vidět na dětech. Už se o tom přesvědčila i Monika Vrchotová.

Já byla vždycky přesvědčená, že všechno je o výchově. Ale už vím, že s některými věcmi prostě nehnete. Kamarádi mi vždycky říkají „po kom to ta Bětka si má?“ a myslí tím tvrdohlavost a držkatost. A naráží na mě. Jenže i Tonda má svůj podíl – třeba moji i jeho předci pocházejí z východního Slovenska, a co si budeme nalhávat, „východňáři“ jsou – promiň mami – většinou horkokrevné a tvrdohlavé palice. A pak, když býk a lev zplodí berana, těžko to může být nějaké uťáplo. A Bety dokazuje, že puťka fakt není a nebude.

Když byla malá, tak se to projevovalo hlavně vztekáním vždy, když nebylo po jejím. Naštěstí nedělala takové ty scény v obchodě, kdy si děti lehají na zem, když nedostanou, co chtějí. Jednou to ale Bety předvedla na ulici – byly jí 2 roky. Chtěla kamarádovo odrážedlo a když ho nedostala, vzteky to svoje hodila do silnice, lehla si na chodník a řvala, a mlátila rukama, nohama. Protože to bylo kousek od našeho domu, poprosila jsem prodavačku, kterou jsem znala, jestli by mi na ni dohlédla a schovala jsem se do obchodu. Mezitím se u Bety zastavovaly starší paní a snažily se jí uklidnit, a dívaly se, kde je matka. Z oken pak vyhlédli asi tři důchodci, aby zjistili, co je to za cirkus. Asi po deseti minutách Bětce došlo, že to nikam nevede a že tam nejsem, přestala hulákat a začala mě hledat.

Teď už je jí 11 let, ale tvrdohlavá je pořád stejně. A když něco chce, tak už sice nehuláká, ale je tak urputná a pořád dokola /týdny, někdy i měsíce/ o té věci mluví, až mě velmi často udolá a dostane to. Tak jen doufám, že i v dospělosti půjde za svými cíli tak vytrvale.

Pevné nervy s osobitými dětmi přeje Monika Vrchotová.

16.09.2018

Když vám v kufru něco chybí...

Balení na dovolenou vyžaduje soustředění. Někdo hází do kufru věci, jak ho napadnou, jiný si pro jistotu píše seznam. Ani to ale není záruka, že na něco nezapomene, jak se přesvědčila Monika Vrchotová.
09.09.2018

Jak se dá cestou k autu zabloudit...

Problém s parkováním řeší řada řidičů. Některým se občas stane, že tak dlouho krouží a hledají místo, že druhý den přesně netuší, kde zaparkovali. Párkrát takto tápala i Monika Vrchotová.
02.09.2018

Doprovázet prvňáčka do školy může být pořádná fuška

Zhruba sto tisíc dětí zítra rodiče poprvé doprovodí do lavic. Taková cesta do školy může přitom podle Moniky Vrchotové přinést i nečekané zážitky.
26.08.2018

Někdo chodí za školu, někdo „za beach“

Blíží se začátek školy a řada rodičů tak pomalu dumá, na jaký kroužek své dítko přihlásí. Jak říká Monika Vrchotová, pro některé to může být pěkný oříšek.
12.08.2018

Jak se nezapomenutelně vrýt do paměti (i do holeně)

Každý z nás někdy spadl a natloukl si. Někomu pak na památku zůstala jizva. A hned dvě má na svědomí Monika Vrchotová.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.