Střelnou zbraň bychom proti lednímu medvědovi měli použít až v krajním případě

Publikováno: 09.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali za ledními medvědy. On sám na ně při své poslední cestě na Špicberky neměl štěstí, i tak o nich má ale mnoho zajímavostí, o které se podělil...

Kdybyste se letos rozhodli strávit dovolenou na severu, třeba v Norsku nebo na Špicberkách, je tam teplo. To potvrzuje i cestovatel Jirka Kolbaba...

Počasí je teď na severu Evropy naprosto neuvěřitelné, počasí v Norsku je dokonce rekordní. Mluví se o tom, že několik desítek, možná stovky let tam nebylo tak teplo. A protože jsem byl v Norsku letos třikrát, těsně za sebou a teď vlastně znovu a Špicberky jsou norské území, to je potřeba připomenout, tak jakkoliv jsou Špicberky chladné, tak Norsko jako takové, které je vždy součástí té mé cesty na Špicberky, je slunečné.

Ty jsi tam jel hlavně kvůli fotkám, takže přivezl jsi je?

Bohužel ne, jsem zklamaný, ale nemůžu být zklamaný nebo se dokonce nějak zlobit na přírodu, to rozhodně takhle nestojí, Je to o tom, že jsem se domníval a toužil jsem po tom, že konečně uvidím lední medvědy zblízka. Moje poslední trošku zdařilé fotky byly z cesty na Severní pól a kdykoliv jsem byl třeba na Špicberkách, tak jsem tam měl bohužel situaci bez ledu a tím pádem bez ledních medvědů. Ale protože teď jsem byl účasten speciální expedice, která jela za medvědy, tak jsem doufal, že ty medvědy uvidím a v tomto ohledu jsem byl trochu zklamaný. Nedá se nic dělat, nebyl jsem odměněn, musím někdy zpátky a lední medvědy zblízka doufám uvidím. Viděl jsem jich několik, to ne, že ne, ale vždycky to bylo velice daleko.

Medvědi nevědí, mě by teda vůbec nevadili z té dálky.

Pochopitelně. Je to největší predátor planety nebo patří k těm největším a nejobávanějším. Zkusme si jen představit, že když se takový lední medvěd postaví, tak má 3,30 metru výšky. Tam, kde se vyskytují lední medvědi, tam je potřeba, aby lidé měli poplašné pistole, pušky na to, aby se mohli případně ubránit útokům medvěda. Aby vždycky byli připraveni na ten kontakt s tou divokou přírodou. Primárně ale chránili životy těch zvířat a až v úplně krajním případě, v tom nejposlednějším krajním případě je možné užít střelnou zbraň. Každý by si to měl velmi, velmi rozmyslet, je to velmi citlivé téma.

13.07.2018

Jirka Kolbaba: Bali mi změnilo život!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Bali. Tentokrát ale nemluvil i tom, jak tento ostrov vypadá, ale o tom, jak jemu samotnému změnil život.
12.07.2018

Krásy a chutě Indonésie

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do jeho oblíbené Indonésie. Jaká místa zde stojí za návštěvu a jaká jídla za ochutnání?
11.07.2018

Špicberky jsou zajímavé a nostalgické místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Špicberky. Jaká místa zde stojí za vidění?
11.07.2018

Cestovatelské faux pas v Norsku

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se našemu cestovateli stalo opravdu velké faux pas, které nakonec bylo velmi drahé a o nervy.
10.07.2018

Pozorovat zvířata na severu planety je velký svátek

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili za zvířaty na Špicberky.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.