Špicberky jsou zajímavé a nostalgické místo

Publikováno: 11.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Špicberky. Jaká místa zde stojí za vidění?

Navázali jsme spojení Česká republika - Špicberky, zdravíme Jirku Kolbabu...

Severně od Evropy mezi 74. a 81. stupněm severní šířky najdeme takové velké souostroví. Té nejsevernější oblasti se říká také království medvědů. Longyearbyen je hlavní město nebo takové hlavní centrum, sídlo místní vlády. Je to 62 tisíc kilometrů čtverečních, ale na této velké výměře žije jenom 2700 lidí, takže je to velmi opuštěné, nechci říct smutné, naopak zasmušilé, nostalgické a zajímavé místo. Nesmírné lákadlo pro cestovatele celé planety.

A jak ses tam vlastně dostal?

Já jsem tentokrát letěl z Prahy do Stockholmu a ze Stockholmu do Osla a z Osla potom do Longyearbyenu, což je hlavní město této oblasti. A tady jsem se potom pohyboval a pohybuji nadále pomocí nohou, to úplně nejčastěji, protože tady se hodně, hodně chodí, každý den až desítky kilometrů. Také na různých lodích, zejména na expediční polární lodi Clione. Teď není sníh, takže se nemohu pohybovat třeba na psím spřežení, což bych někdy v budoucnu určitě rád udělal.

A ještě nám prozraď, co tě tam čeká, jaký máš program?

Kromě Longyearbyenu navštívím a zčásti jsem navštívil také Barentsburg, Grumant a podobně, takže je tady opravdu několik takových adres, je to něco mimořádného. Je to něco, co je spojeno s dávnější historií, třeba těžbou uhlí, která tady před časem už skončila, v gesci Rusů nebo Norů. a to všechno chci vidět, to všechno chci nafotit, chci to tady nasát, získat informace, abych o tom mohl jednou podat ve svých projektech jakési svědectví.

13.07.2018

Jirka Kolbaba: Bali mi změnilo život!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Bali. Tentokrát ale nemluvil i tom, jak tento ostrov vypadá, ale o tom, jak jemu samotnému změnil život.
12.07.2018

Krásy a chutě Indonésie

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do jeho oblíbené Indonésie. Jaká místa zde stojí za návštěvu a jaká jídla za ochutnání?
11.07.2018

Cestovatelské faux pas v Norsku

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se našemu cestovateli stalo opravdu velké faux pas, které nakonec bylo velmi drahé a o nervy.
10.07.2018

Pozorovat zvířata na severu planety je velký svátek

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili za zvířaty na Špicberky.
09.07.2018

Střelnou zbraň bychom proti lednímu medvědovi měli použít až v krajním případě

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali za ledními medvědy. On sám na ně při své poslední cestě na Špicberky neměl štěstí, i tak o nich má ale mnoho zajímavostí, o které se podělil...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.