Pozorovat zvířata na severu planety je velký svátek

Publikováno: 10.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili za zvířaty na Špicberky.

Haló, tady Impulsovi o 150 tisíc, za to už se dá jet na Špicberky, o kterých si dnes povídáme s Jirkou Kolbabou. A hlavně také o medvědech. I kvůli nim Jiří na ostrovy v Severním ledovém oceánu rád jezdí.

Ano, je to tak. Jsme-li tady na severu, pak je to o ledních medvědech. Uvědomme si, že lední medvěd nebo také polární, někdy bílý říkáme v češtině, tak to je naprosto úžasný živočich. Je uzpůsobený na nízké teploty, umí se pohybovat ve sněhu a na ledu, umí plavat ve vodě, která je velmi chladná, její teplota je -1,9 stupně. Od -2 stupňů ta slaná mořská voda zamrzá. Člověk v takové vodě vydrží jen minutu a půl, do dvou minut umírá každý lidský organismus.

Tam ale přeci nežijí jen medvědi, tam je i spousta dalších zvířat, ne?!

Všude v těch chladných oblastech světa, jak v Antarktidě, tak v Arktidě jsou velmi dobrá krmeliště pro zvířata, která jsou tady na tento biotop přizpůsobena. Všichni víme, že kromě ledních medvědů je na severu planety také velké množství tuleňů. A to bylo také nádherné. Jsou tu také mroži, je tu polární liška, je tu velké množství ptáků a nebo třeba velryby. Všechny zástupce těchto druhů jsem tady viděl. Někdy zblízka, někdy z větší vzdálenosti, ale vždycky je to velký svátek. Člověk má vždycky zatajený dech a je potěšený, má pocit splněného snu, když vidí tato zvířata v jejich přirozeném životním prostředí.

Kdo s tebou na Špicberky na ledoborci vlastně plul?

Byli tam se mnou další dva Češi z Brna, ale bylo tam velké množství lidí z jiných kultur. Většinou tam byli Němci, někdy také Holanďané, nějací Italové, nebo třeba Australané. Na holandské lodi, na Špicberkách, v severní Evropě se této plavby zúčastnilo několik Australanů. Nebo dokonce Jihoameričanů. Tak, jak já se někdy zúčastním nějakého turistického produktu na opačném konci světa, tak zase lidé z jiných kultur se zúčastňují nějakého produktu na té naší straně. A to počínaje Prahou a konče třeba Severním ledovým oceánem.

13.07.2018

Jirka Kolbaba: Bali mi změnilo život!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Bali. Tentokrát ale nemluvil i tom, jak tento ostrov vypadá, ale o tom, jak jemu samotnému změnil život.
12.07.2018

Krásy a chutě Indonésie

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do jeho oblíbené Indonésie. Jaká místa zde stojí za návštěvu a jaká jídla za ochutnání?
11.07.2018

Špicberky jsou zajímavé a nostalgické místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Špicberky. Jaká místa zde stojí za vidění?
11.07.2018

Cestovatelské faux pas v Norsku

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se našemu cestovateli stalo opravdu velké faux pas, které nakonec bylo velmi drahé a o nervy.
09.07.2018

Střelnou zbraň bychom proti lednímu medvědovi měli použít až v krajním případě

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali za ledními medvědy. On sám na ně při své poslední cestě na Špicberky neměl štěstí, i tak o nich má ale mnoho zajímavostí, o které se podělil...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.