Počátky Palauské republiky jsou zahaleny tajemstvím

Publikováno: 31.07.2018 08:51
Návštěvou souostroví Palau si Jirka Kolbaba splnil sen, a tak se s námi o něj dnes podělil.

Jirka Kolbaba měl dlouhá léta sen, a to navštívit souostroví Palau. Teď se mu to konečně povedlo.

Je to takové souostroví, ktreré je součástí Karolín, kdybysme hledali na mapě. Počátky Palauské republiky jsou dokonce zahaleny tajemstvím, nikdo moc neví, odkud ti lidé přišli a jaké tady probíhaly mechanismy předtím, než se lidé začali usazovat a sepisovat třeba do kronik ty události. Ještě nedávno zde platil matriarchární společenský řád řízení, to znamená, že se majetek dělil ze ženy na ženu, což je něco naprosto nebývalého a tady to opravdu platilo všechno měrou vrchovatou.

To zní jako ráj na zemi. A vypadá to také tak?

Jsou to nádherné zelené ostrůvky, které vyrůstají z tmavého oceánu. Často jsou ty ostůvky obehnány korálovým útesem, tam je ta voda světlá, taková ta neskutečně malebná. Jsou to rajské záběry, které se zde dají pořídit. A máme tu i města, třeba město Koror je taková metropole, je to největší město, kde máme poměrně hustou zástavbu a mnoho asfaltových cest. Ale hlavním městem je Ngerulmud, což je město, které leží na ostrově, který se jmenuje Babeldaob. Jinak připomenu, že je to 26 ostrovních skupin, asi 300 ostrovů celkem uvnitř takové rozsáhlé laguny a obydleno je jen 11. Do některých míst se vůbec nesmí vstupovat, jsou velmi, ale velmi přísně chráněna.

A taková oblíbená rozhlasová otázka: Jak ti dopadly fotky?

Tentokrát mimořádně dobře, já si fotky nikdy nechválím, jsem stále nespokojený, ale mě se podařilo najmout si letadlo bez dveří, cessnu, takže jsem mohl fotit shora právě ty chráněné oblasti, úžasné ostrovní formace, tak jsem za ty fotky nesmírně vděčný a rád. Napadlo, že na závěr, bych mohl říct ještě jednu takovou velkou zajímavost a sice, že je to jeden ze tří států který má nulový státní dluh. Tato země má naprosto vyrovnanou ekonomiku, což je myslím pozoruhodné a na tento kulturní prostor něco nečekaného.

01.08.2018

Kalifornie - úžasná města i přírodní scenérie

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do slunečního státu - Kalifornie, které se může pyšnit nejen úžasnými městy, ale i nádhernými přírodními scenériemi.
30.07.2018

Norsko zažívá tropické léto

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se ale moc neochladíme, protože i tady místní i návštěvníci zažívají tropické třicítky...
27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
26.07.2018

Lodí za městem duchů na Špicberkách

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Špicberky, tentokrát se lodí přibližujeme městu duchů - Pyramiden.
25.07.2018

Na Lofotech neexistuje železnice

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na norské Lofoty. Jaká zajímavá místa zde můžete navštívit a jakou dopravu zde naopak nemáte možnost využít?
Impuls on-line
Český Impuls on-line
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.