Norsko zažívá tropické léto

Publikováno: 30.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se ale moc neochladíme, protože i tady místní i návštěvníci zažívají tropické třicítky...

Na telefonu bychom měli mít Jirku Kolbaba, míříme za ním na sever do Norska, které letos zaznamenává extrémně teplé léto.

Naměřeno bylo dokonce až 34 stupňů Celsia. A nejen, že se naměřilo, já jsem je tady prožil. Byl jsem teď opakovaně v Norsku, ve všech částech Norska, jak na jihu v Oslu, tak také v Bergenu, také na Lofotech a a úplném severu a společně s Nory jsem byl naprosto šokovaný, jak neuvěřitelné teplo tady prožíváme, co všechno jsme tu zažili. Norové si z toho dělají legraci, je to něco naprosto nebývalého a vyskytují se zde obrazy, které jindy není možno vidět. Na břehu moře, ve Fjordu, se koupou lidé a vedle nich stojí sobi, kteří se přišli do vody ochladit. Neuvěřitelné.

Jsou Norové na takové teplo vůbec připraveni?

To mě velmi zajímalo, tak jsem se na to i ptal, i jsem si všímal záběrů kolem sebe, díval jsem se na ty Nory, kolik jich je spálených. No neuvěřitelné množství, pravděpodobně na to až tak připravení nejsou. Měl jsem pocit, že mnoho z nich je zarudlých právě od slunce, ale na druhé straně si to užívají a neustále to komentují. Na každém kroku ve městech, vesnicích, i ve volné přírodě vidíme Nory, kteří jsou obnažení a chodí jenom ve spodním prádle nebo v plavkách. Jsou to obrazy, které tady v minulosti určitě k vidění tak často nebyly.

A nechtěl bys nás trochu zchladit? Jak to tam vypadá v zimě?

To je zase něco úplně jiného, zejména v hlavním městě Oslu, kde se drží sníh velice často, pokud je právě čerstvě napadaný a není tak rychle rozježděný jako u nás, mám takový pocit. Tady se také nesolí nikde, tady se používají hřebíky, jako tradičně ve všech zemích severu, na autech, na pneumatikách aut. Jsou to krásné, malebné záběry, jak v přírodě, tak ve vesnicích, tak ve městech, kdy je všechno bílé. I to pověstné Oslo je bílé. A jedna zajímavost, tradiční kratochvílí všech, kteří sem přijedou, je, že chodí po střechách opera, ona je tak postavená, že se chodí po střechách a symbolizuje to ledovce. V zimě je ale to místo zavřené, protože jsou tam vysoké náklony a bylo by to nebezpečné. Tak po střechách opery se v zimě nechodí.

03.08.2018

Sopka Kilauea chrlí lávu nepřetržitě od roku 1983

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali poznávat sopky na Havaji, hlavně tu největší a nejaktivnější - Kilaueu.
02.08.2018

Velryby jsou původně suchozemští savci

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali po stopách velryb. Kde je on sám viděl a jaké fotografie s nimi se mu podařily?
01.08.2018

Kalifornie - úžasná města i přírodní scenérie

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do slunečního státu - Kalifornie, které se může pyšnit nejen úžasnými městy, ale i nádhernými přírodními scenériemi.
31.07.2018

Počátky Palauské republiky jsou zahaleny tajemstvím

Návštěvou souostroví Palau si Jirka Kolbaba splnil sen, a tak se s námi o něj dnes podělil.
27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.