Na Lofotech neexistuje železnice

Publikováno: 25.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na norské Lofoty. Jaká zajímavá místa zde můžete navštívit a jakou dopravu zde naopak nemáte možnost využít?

Sever, to je častý cíl Jirky Kolbaby v tomto létě. Kam jsme se dovolali dnes, Jirko?

Já zdravím z Lofot a dokonce ze slunečných Lofot. Jsem po snídani, svítí slunce, den je modrý, nádherný. Já jsem ale přistál v Evenes, což je jedno z takových hlavních měst lofotského souostroví. Jsou tady tři letiště. Letěl jsem přes Stockholm ve Švédsku a pak jsem přistál právě v tomto místě. Pak jsem cestoval směrem na jih, Svolvær, Kabelvåg, potom na ostrov Vestvågøy, Flakstadøya, Mosken.

Hotové jazykolamy. Kam jsi pokračoval dál?

Zajel jsem také do toho úžasného města Reine a když se třeba někdo podívá na můj facebook, tak tam uvidí, že je to jedno z nejkrásnějších měst na světě. A pak jsem dojel do takového úplně nejjižnějšího města lofotského souostroví a to město se jmenuje Å a píše se A s kroužkem. Je to nejkratší název města na světě. Je to také jedno ze známých, významných měst, které navštěvuje mnoho turistů. A připomenu, že Lofoty, to je celkem osmdesát ostrovů. Vybíhají z norské pevniny do Atlantiku, táhnou se sto až tři sta kilometrů od Severního pólu.

A jaká je tam logistika? Je to propojené mosty? Jezdí tam vlaky?

Většinou sem přiletíme, jak jsem řekl, jsou tu tři letiště a nebo sem klidně přijedeme autem, protože ty ostrovy jsou propojeny mosty a také tunely. Na Lofotských ostrovech, stejně jako na Vesteralských ostrovech nejsou železnice, tady vůbec nikde nevede železnice. Nebo můžeme připlout na lodi, jezdí tady takové příbřežní lodi, pořádají se třeba zajímavé okružní výlety do Fjordů. Takže je několik možností a lidé, turisté z celého světa, toto místo již dávno objevili a já tady každou chvíli potkávám i turisty z České republiky.

27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
26.07.2018

Lodí za městem duchů na Špicberkách

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Špicberky, tentokrát se lodí přibližujeme městu duchů - Pyramiden.
24.07.2018

Jirka Kolbaba zažívá na Arktidě tropické třicítky

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Arktidy. Žádné ochlazení od českých tropů nás ale nečekalo, na Arktidě je totiž podobné počasí.
23.07.2018

Do Peru jezdíme obdivovat starou inckou kulturu, současnost a přírodu

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do říše starých Inků, do Peru a náš cestovatel jako vždy ví, co byste zde neměli opomenout navštívit.
20.07.2018

Do cesty na africké safari stojí za to investovat

Jirka Kolbaba nás dnes provedl po africkém safari. Proč stojí za to vyrazit na něj?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.