Lodí za městem duchů na Špicberkách

Publikováno: 26.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Špicberky, tentokrát se lodí přibližujeme městu duchů - Pyramiden.

S Kolbabou jsme na severu. Zase voláme přímo na loď, na Špicberky, Jirka tam teď má nepřetržité výjezdy.

Teď je to úplně dramatické, protože já jsem na lodi, na poměrně rozbouřeném moři, jsem v Severním ledovém oceánu, před několika desítkami minut jsem opustil hlavní město Longyearbyen a jedu na ta města duchů, podívat se zejména na Pyramiden, jsou to velice atraktivní místa zejména pro turistické návštěvy, kde chtějí lidé objevit, poznat tato místa a chtějí si je nafotit, nafilmovat. Je to něco výlučného, do těchto lokalit nebylo ještě před desítkami let možné se dostat a teď se zde pořádají takové organizované výlety loděmi.

Jirko, co kdy nejsem cestovatel profesionál jako ty, ale budu se tam chtít jet podívat?

Vzniklo tady velké množství cestovních kanceláří, které jsou v držení různých mezinárodních společností, které tady organizují výlety pro lidi, a to buď pěšky, to zejména v letních měsících, jdete s průvodcem, který má pušku a sygnální pistoli, proto, aby chránil v případě napadení ledním medvědem, v zimě se potom tyto výlety pořádají na psích spřeženích, tak to je myslím ještě daleko romantičtější a zajímavější. No a pořádají se hlavně lodní výlety. Je tady několik lodí několika společností, většinou ten personál, a to je překvapivé, je z Asie. Třeba mě dneska, podobně jako předevčírem, vedou lidé z Filipín. Celý ten personál je z Filipín, od kapitána počínaje po posledního strojníka nebo ženu, která tady obsluhuje za barem.

Ty jsi tam teď po čtvrté během jednoho měsíce, a to máme léto. Navštívil jsi tam ty Špicberky někdy v zimě?

Ne, to jsem bohužel nebyl, je to sen dostat se na Špicberky také v zimě, kdy je to všechno bílé, zasněžené, kdy jsou tady kry a na těch krách mohou připlout právě ti lední medvědi, které bych tak rád vyfotil zblízka a stále se mi to nedaří. Jediný, trošku solidnější záběr, mám ze Severního pólu, ale tady, ze Špicberk, jsem to štěstí zatím ještě nikdy neměl, bohužel. Stejně tak chci vyfotit polární lišku, která je bílá. Já ji tady fotím v letních měsících a ona je černá nebo černohnědá, ale já chci, aby byla bílá. Ona právě svoji srst mění na úplně čistě, zářivě bílou barvu a to znám jenom z fotografií. Takže třeba se mi to někdy povede v těch zimních měsících.

Zdroj obrázku: Facebook Jiřího Kolbaby (foceno mobilním telefonem)

27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
25.07.2018

Na Lofotech neexistuje železnice

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na norské Lofoty. Jaká zajímavá místa zde můžete navštívit a jakou dopravu zde naopak nemáte možnost využít?
24.07.2018

Jirka Kolbaba zažívá na Arktidě tropické třicítky

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Arktidy. Žádné ochlazení od českých tropů nás ale nečekalo, na Arktidě je totiž podobné počasí.
23.07.2018

Do Peru jezdíme obdivovat starou inckou kulturu, současnost a přírodu

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do říše starých Inků, do Peru a náš cestovatel jako vždy ví, co byste zde neměli opomenout navštívit.
20.07.2018

Do cesty na africké safari stojí za to investovat

Jirka Kolbaba nás dnes provedl po africkém safari. Proč stojí za to vyrazit na něj?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.