Krásy a chutě Indonésie

Publikováno: 12.07.2018 08:51
Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do jeho oblíbené Indonésie. Jaká místa zde stojí za návštěvu a jaká jídla za ochutnání?

Nevím, jak startuje ráno den Jirka Kolbaba, jestli turkem nebo espressem, ale každopádně, když ho posadíte někde do indonéské kavárny, tak se bude rozplývat celý den. Jiří, jak vlastně začala ta láska k Indonésii?

Mě to kdysi zaujalo jako malého kluka, když jsem četl různé romány a příběhy a pak jsem viděl i v televizi příběhy třeba o Sandokanovi. Prostě malajští piráti, ti se plavili právě tady v těchto vodách. Dneska je to místo rybářů, místo, kde žijí skvělí lidé, místo, kde najdeme sopečné ostovy, také korálové ostrovy. Dříve se té oblasti říkalo Holanská východní Indie, protože Indonésané ovlivnili na 300 let celou Indonésii.

A máš tam nějaká nejoblíbenější místa?

Budu jmenovat Jávu, budu jmenovat Sulawesii, Lombok, ale úplně nejvíce Bali. Indonésie má celkem 33 provincií a Bali je jednou z těch provincií a mě to tady baví proto, že zde najdu hinduistické náboženství, nacházím zde historii, přírodu, milé lidi, památky, neskutečné památky a klid. Zklidnění. Mě to místo dalo úplně jiný pohled na mnoho a mnoho fenomenů mého vlastního života. Když promítnu srovnám život v hektické Evropě a v té jejich místní kultuře, tak už vím, kde chci žít. Tam mě to prostě baví.

A nejoblíbenější jídlo?

Sote. To je takové maso na bambusové špejli, opéká se nad ohněm, třeba dokonce i čtyři druhy masa, a posléze se namáčí do arašídové omáčky. Tak to je možná moje nejoblíbenější indonéské jídlo. Také nasi goreng nebo mee goreng, což je smažená rýže nebo smažené nudle. Babi guling není nic jiného než grilované prasátko, to si tady také dávají. A různé sladkosti, třeba pisang goreng je smažený banán a to je jedna z takových velkých dobrot, které se tu konzumují.

13.07.2018

Jirka Kolbaba: Bali mi změnilo život!

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Bali. Tentokrát ale nemluvil i tom, jak tento ostrov vypadá, ale o tom, jak jemu samotnému změnil život.
11.07.2018

Špicberky jsou zajímavé a nostalgické místo

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na Špicberky. Jaká místa zde stojí za vidění?
11.07.2018

Cestovatelské faux pas v Norsku

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Norska, kde se našemu cestovateli stalo opravdu velké faux pas, které nakonec bylo velmi drahé a o nervy.
10.07.2018

Pozorovat zvířata na severu planety je velký svátek

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili za zvířaty na Špicberky.
09.07.2018

Střelnou zbraň bychom proti lednímu medvědovi měli použít až v krajním případě

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali za ledními medvědy. On sám na ně při své poslední cestě na Špicberky neměl štěstí, i tak o nich má ale mnoho zajímavostí, o které se podělil...
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.