Klimatizace je dobrý sluha, ale špatný pán

Publikováno: 08.07.2018 07:00
Vydržet v letních parnech v autě jen se staženým okýnkem, to zvládnou jenom ti nejodolnější. Ostatní smrtelníci si stejně jako Marek 007 zapnou klimatizaci.

Pokud to ale přeženete, snadno můžete týden proležet v posteli. Co se děje s lidským tělem, když si hodně osolíte v autě klimu, na tom jsem ptal lékaře Jiřího Dupala.

„Může docházet k vysychání sliznic a ty jsou potom náchylné jak k virové a bakteriální infekci. Hrozí tedy onemocnění rýmou, angínou, zánětem průdušnice a v neposlední řadě zánětem spojivek.“

A to přes prázdniny nikdo nechce. Takže než vyjedete, stáhněte okýnka, ať vyvětráte horký vzduch. A až teprve potom začněte s klimatizací. Tu si správně nastavit zvládnete sami, jenom dodržujte s rozdíl 5-6 stupňů oproti venkovní teplotě. Takže pokud jsou venku třicítky, v autě bude nejlepší mít vychlazeno tak na 25-26 stupňů. Čím menší rozdíl v teplotách, tím líp, a to hlavně při delších cestách. A než vystoupíte, tak klimu raději úplně vypněte, ať se vyhnete teplotnímu šoku.

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu, kterou nechte na odbornících jako je třeba servisák Tomáš Hunkes.

„K tomu, aby klimatizace fungovala tak, jak má, je potřeba ji, alespoň jednou měsíčně zapnout a to i mimo sezonu. Jednou ročně by měl být vyměněn kabinový filtr. Každé dva roky má být vyměněno chladivo a olej. Jednou za pět let udělat velký servis s výměnou vysoušeče, který pohlcuje vlhkost a díky tomu nebude klima plesnivět.“

Pohodovou jízdu a léto bez nehod vám přeje Marek 007!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

15.07.2018

Letní jízda na motorce jenom v tričku je příjemná, může být ale i hodně bolavá

Léto je v plném proudu a obrážet pláže v Bibione a nebo v Thajsku na skútru je jasná volba.
01.07.2018

Kontrolujete si v autě lékárničku?

Do povinné výbavy každého auta patří nejenom výstražný trojúhelník, reserva, hever, ale taky lékárnička!
24.06.2018

Bez SPZ se jezdit nesmí!

Tentokrát nám Marek 007 poradil co dělat, když přijdete o SPZ
17.06.2018

Dálniční známky jsou pro zloděje pořád velkým lákadlem

Pokud se stanete obětí jejich řádění, tak novou známku kupovat nemusíte...
10.06.2018

Prasklé sklo vám nesmí bránit ve výhledu!

Známe to všichni. Autu, co jede před vámi, se od kola odrazí kamínek a rovnou do vašeho čelního skla, na kterém si našel prasklinu i náš Marek 007.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.