Jirka Kolbaba zažívá na Arktidě tropické třicítky

Publikováno: 24.07.2018 08:51
Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali do Arktidy. Žádné ochlazení od českých tropů nás ale nečekalo, na Arktidě je totiž podobné počasí.

Ránařská parta právě teď vysílá opět z Norska, je tam Ránař na cestách Jirka Kolbaba.

Ano, já jsem opět v Arktidě, takové té oblasti Severního pólu. Možná nás nikdy nenapadlo přemýšlet o tom, kde Arktida přišla ke svému názvu, tak to malinko objasním. Arktos znamená medvěd a vztahuje se tedy k souhvězdí Velké medvědice a také Malého medvěda. Jsem tedy na 66°32′ severní šířky. Jsem v království norském, jsem tedy v Norsku, ale jsem v jedné takové konkrétní oblasti, a to jsou Lofotské ostrovy. Lofotské souostroví, vedle jsou také ostrovy, které se jmenují Vesterály.

Ale Lofoty jsou nádherné, tak nám je ještě trošku popiš.

Je to přenádherná oblast, je to dokonce hlavní země rybolovu se říká. Ano, hejna tresek sem připlouvají z Barentsova moře a každý rok sem jezdí neuvěřitelné množství specialistů rybářů z celého světa. Je to místo, které je plné hor, fjordů, pláží. Také se zde pořádají horské treky, jezdí se zde na kole. Bydlí se tady, pokud jsme turisté, v takových zajímavých rybářských chýších, Rorbuer se jmenují, takové opravdu malebné, pozoruhodné formy bydlení, za kterými se sem pak i z celého světa jezdí, protože je to velká tradice a současně je to dneska už plné luxusu.

Počasí ti tedy přeje?

To je neuvěřitelné, protože letos jsem tady na severu už počtvrté a pokaždé je tady neuvěřitelné množství slunce. Já jsem tady zažil teplotu 32 stupňů, teď jsem si zapomněl vzít krátké kalhoty a velice toho každý den lituji. Až včera jsem poznal trochu deště a ochlazení, jinak je každý den slunce, modrá obloha, Norové se koupou ve fjordech, koupou se v kašnách, ve fontánách, mnozí se spálí, protože přeci jen nejsou na tolik slunce zvyklí. Mimořádné oteplení v tomto roce způsobuje to, že když je málo ledu, je také málo zvířat.

27.07.2018

Ve městě Pyramiden objevíte skanzen sovětských dob

Dnes se s Jirkou Kolbabou plavíme po Severním ledovém oceánu a našimi zastávkami jsou města Barentsburg a Pyramiden.
26.07.2018

Lodí za městem duchů na Špicberkách

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vypravili na Špicberky, tentokrát se lodí přibližujeme městu duchů - Pyramiden.
25.07.2018

Na Lofotech neexistuje železnice

Dnes jsme se s Jirkou Kolbabou vydali na norské Lofoty. Jaká zajímavá místa zde můžete navštívit a jakou dopravu zde naopak nemáte možnost využít?
23.07.2018

Do Peru jezdíme obdivovat starou inckou kulturu, současnost a přírodu

Dnes jsme s Jirkou Kolbabou vyrazili do říše starých Inků, do Peru a náš cestovatel jako vždy ví, co byste zde neměli opomenout navštívit.
20.07.2018

Do cesty na africké safari stojí za to investovat

Jirka Kolbaba nás dnes provedl po africkém safari. Proč stojí za to vyrazit na něj?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.