Vojtěch Filip (KSČM): Nezapomeňte, vstanou noví bojovníci!

Publikováno: 20.06.2018 08:30
Druhá vláda Andreje Babiše ještě nevznikla a už může zaniknout. Klíčová je teď pozice ministra zahraničí, o kterou má zájem Miroslav Poche z ČSSD. Hlas Hradu ale říká „NE“! A je víc než jisté, že Poche jako šéf české diplomacie nemá podporu ani ze strany komunistů, na jejichž hlasech bude celá vláda závislá. Jak si tu situaci užívá předseda KSČM Vojtěch Filip? Ptala se Zuzana Bubílková.

Já vás zdravím, dobré ráno.

Dobré ráno, hlavně posluchačům, rád Vás slyším, paní Bubílková.

 

Jedním z argumentů, proč komunisty po revoluci nezakázali, bylo, že komunisti vymřou přirozenou cestou. Teď spolurozhodujete o vládě. Jaký je to pocit, pane Filipe?

Já myslím, že to bylo možná pro někoho zbožné přání, ale víte, pořád platí, že vstanou noví bojovníci.

 

Vysvětlete mi jedno. Jak je možné, že vy, komunista, si s úhlavním třídním nepřítelem, kapitalistou Babišem, z celého politického spektra notujete nejlépe?

To já nevím. Já v politice neberu Andreje Babiše jako kapitalistu, ale jako vítěze voleb, se kterým musím jednat.  Kdybych s ním nejednal, tak bych snad neměl v politice co dělat.

 

Před půl rokem se pod vámi houpala židle, když komunisti propadli ve volbách. Navzdory tomu jste pro ně získal nejsilnější postavení od revoluce. Jste hrdý na svou vyjednávací strategii?

Já nevím, jestli jsem hrdý, ale myslím si, že jsem pro realizaci výsledků udělal, co umím.  Jestli se někomu zdá, že to je hodně, tak jsem rád, že to někteří ocení.

 

Pane předsedo, jak dopadne boj o Pocheho? Kdyby dostal, jak se včera objevilo, jiný resort, už by vám nevadil?

Víte, my to máme postaveno tak, že pan Poche je problém pro KSČM. My jsme to jasně řekli už v době, kdy ještě ČSSD neměla ani referendum. Je velmi známá ta aféra z roku 2010, kdy musel odstupovat z veřejné kandidátky do hlavního města Prahy. A teď to dám do uvozovek, to „kmotrovství“ tam bylo prokazatelné a příliš viditelné. A my posuzujeme ty kandidáty podle důvěryhodnosti, my do vlády nevstupujeme.

 

Takže by vám pan Poche vadil na každém místě ve vládě?

Zejména v té zahraniční politice je jeho postoj k některým zásadním věcem nejasný. Ať už jde o migraci a kvóty, ať už jde o jeho vztahy k Evropské Unii a tedy i k její emancipaci. A také k tomu, jak se má k České republice chovat Evropská komise.

 

Děkuji za rozhovor!

Zdroj obrázku: MAFRA

21.06.2018

Lidé musejí pro léky k sousedům, říká starosta Dětmarovic

Lékárny postupně vyklízejí prostor na českém venkově. Jejich provoz mnohdy lékárníci nemůžou utáhnout. Podobně jsou na tom Dětmarovice na Karvinsku, kde také provozovna zanikla. Zuzana Bubílková zavolala starostovi Dětmarovic Ladislavu Rosmanovi a zeptala se, jak se s tím dá žít.
19.06.2018

Hrozí další zavírání lékáren, říká šéf lékárnické komory

Z českého venkova postupně mizí lékárny. Trend by se dal zastavit, pokud pojišťovny navýší lékárníkům platby. Své slovo dal i ministr zdravotnictví, a tak se očekává, že by ho měl dodržet. Zuzana Bubílková se na stav věcí vyptávala prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby.
14.06.2018

Na Ligu mistrů zapomeňte, u nás hrajeme okresní přebor, říká starostka Drnovic

V době největší slávy se tam hrála první liga. Na zápas předkola Poháru UEFA tam přijel i slavný klub Mnichov 1860. Na opraveném stadionu sehrála zápas i česká fotbalová reprezentace. Řeč je o Drnovicích, vesnici, která přičichla k velkému fotbalu. Zašlé časy připomíná chátrající stadion, který dnes vlastní obec. Zuzana Bubílková proto zavolala starostce Zuzaně Hermanové, aby se zeptala, co bude dál.
13.06.2018

Daroval sto litrů krve. A tělo reaguje dobře, říká dlouholetý dárce.

Svět oslavuje dárce krve. Jejich svátek letos připadá na čtvrtek 14. června. Zuzana Bubílková našla pana Víta Antoše, který daroval krev celkem 265krát! Je to hodně, nebo stále málo?
12.06.2018

Manažer Elánu: Vašo kvůli Impulsu odhodil svůj strach

Elán vyráží na střechu! Populární rocková kapela vystoupí v úterý večer ve speciálním živém programu na střeše Rádia Impuls. Po loňském koncertu české skupiny Chinaski je to druhý podobný projekt v posledním roce. Jak je těžké přemluvit hudebníky, aby do toho šli? Zuzana Bubílková se ptala manažera Elánu Vláda Moška.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.