Miroslav Kalousek /TOP 09/: Babiš s důvěrou bude vládnout celé volební období

Publikováno: 06.06.2018 08:50
Andrej Babiš se dnes podruhé stane premiérem. Do funkce ho opět uvede prezident Miloš Zeman, který mu tak dá druhou možnost na sestavení vlády. Jak na to reaguje Babišův rival Miroslav Kalousek z TOP 09? Ráno mu od Impulsových zavolala Zuzana Bubílková.

Dobré ráno, já zdravím po lince Předsedu Poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska. Dobré ráno.

Dobré ráno, děkuji za pozvání.

Pane Kalousku, prezident Zeman dnes podruhé jmenuje Andreje Babiše premiérem. Stále však není jasné, jestli ČSSD vstoupí nebo nevstoupí do koalice. Co tomu říkáte?

Tak my nevíme, jaké bude složení vlády a zda dostane nebo nedostane důvěru. Některé věci už ale víme. Bude vláda rozpočtově neodpovědná, protože plánuje i ve vysokém růstu deficit nejenom na příští rok, ale i na další dva roky. Také víme, že půjde o vládu, která bude nahrávat v dotační politice těm největším firmám a malé živnostníky bude nutit k tomu, aby to platili. A také víme, na příkladu zdanění církevních restitucí, že to bude vláda, která si nebude příliš dělat hlavu s právem a zásadami právního státu. Takže to všechno jsou důvody, proč těžko ta vláda může dostat naši důvěru. Vlastně je vyloučeno, aby ji dostala.

Vy jste nikdy nebyl premiérem. Neštve Vás to?

Ne. Skutečně ne. Byl jsem dvakrát ministrem financí a musím říct, že i to byla odpovědnost, která vás velmi často tiskla k zemi. Zvlášť, když to bylo v době krize.

A jakou dobu dáváte Babišově vládě? Co jí bude vlastně rozkládat víc: vnitřní spory nebo parlamentní opozice?

Já si myslím, že pokud získá důvěru, tak můžeme počítat s tím, že bude skutečně vládnout celé volební období, protože ve skutečnosti to bude vláda ANO, KSČM a SPD. Teď se v podstatě rozhoduje jenom o tom, zda to bude s podporou sociální demokracie nebo bez této podpory.

A není ve vašem zájmu, aby Babišova vláda vydržela co nejdéle, když je topka pod hranou volitelnosti?

To nesouvisí s našimi aktuálními preferencemi. Já jsem zmínil několik důvodů a určitě bychom jich našli mnohem více, na základě kterých se domnívám, že to určitě nebude vláda, která přinese dobrou budoucnost mým dětem. Dneska myslím především na ty děti.

Děkuji za rozhovor!

12.06.2018

Manažer Elánu: Vašo kvůli Impulsu odhodil svůj strach

Elán vyráží na střechu! Populární rocková kapela vystoupí v úterý večer ve speciálním živém programu na střeše Rádia Impuls. Po loňském koncertu české skupiny Chinaski je to druhý podobný projekt v posledním roce. Jak je těžké přemluvit hudebníky, aby do toho šli? Zuzana Bubílková se ptala manažera Elánu Vláda Moška.
11.06.2018

Mám to vyvážené. HD obraz mi kompenzuje špatný zrak, říká moderátor Alexander Hemala.

Česko se připravuje na nový televizní signál. Standard DVB-T2 vytlačí obyčejnou dévébété jedničku a pro spoustu Čechů to znamená, že si budou muset koupit novou televizi nebo krabičku, která nový signál rozkóduje. Jak se na to tváří známý televizní hlasatel a moderátor Alexander Hemala? Ptala se ho Zuzana Bubílková.
07.06.2018

Mince může sbírat každý, boháč i ten chudší, říká obchodník

Impulsovi nabízejí celý červen milión korun. Mimořádně štědrá prémie vyvolává otázky, co se dá s takovou sumou dělat. Nad investicí přemýšlela i Zuzana Bubílková, která zavolala obchodníkovi se sběratelskými mincemi Jakubu Trpišovi.
05.06.2018

Čistič Adam straší nemocnice!

Zuzana Bubílková dnes vyzpovídala v Třech Impulsem na tělo ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podívejte se na video.
04.06.2018

S neznámým velbloudem nechoďte do pouště, radí velvyslankyně v Egyptě

Češi opět sednou do aut a pojednou na letní dovolenou. Za celou rodinu utratí nejčastěji do 25 tisíc korun. Rádi se vracejí do přímořských států, jako je Itálie či Chorvatsko. Navíc se přestávají bát teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer, který v květnu realizovala společnost Europ Assistance. Zuzana Bubílková zavolala české velvyslankyni v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové, aby se jí zeptala, jestli je rozumné létat do egyptských letovisek.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.