Mince může sbírat každý, boháč i ten chudší, říká obchodník

Publikováno: 07.06.2018 08:30
Impulsovi nabízejí celý červen milión korun. Mimořádně štědrá prémie vyvolává otázky, co se dá s takovou sumou dělat. Nad investicí přemýšlela i Zuzana Bubílková, která zavolala obchodníkovi se sběratelskými mincemi Jakubu Trpišovi.

Dobré ráno.

Dobré ráno.

Pane Trpiši, existuje sběratelská mince, která má hodnotu milion korun?

Určitě. Oficiálně stojí nejdražší mince na světě kolem 150 milionů, takže těch mincí, které jsou za milion, je ještě o dost víc, není jenom jedna. Domnívám se, že ta nejdražší mince je zlatý americký čtvrtdolar z roku 1933.

Jaká je záruka pravosti sběratelských mincí?

No, je to trošku složitější než u bankovek. Tam si člověk musí dát pozor. Přece jenom záruku jako takovou nemám, nejlepší je nakupovat od zavedeného obchodníka nebo od nějakého důvěryhodného zdroje. Na té minci jsou samozřejmě i nějaké znaky, díky kterým se dá poznat, že je opravdu z dané mincovny a že není falšovaná. Ale může se stát, že člověk to běžným okem nemusí poznat. Na to už musí mít odborníka, aby se nenechal napálit.

Jak drahý je to koníček?

Některé mince se dají koupit doslova za koruny. Jiné mince stojí třeba třicet nebo padesát tisíc. Je to v podstatě koníček pro všechny, protože to mohou dělat i lidé, kteří mají hodně peněz, ale i lidé, kteří tolik peněz nemají.

Vyplatí se investovat do sběratelských mincí? Jaká je záruka, že se časem opravdu zhodnotí?

Určitě se vyplatí. Část zákazníků to dokonce opravdu bere jako investici, že si třeba kupuje mince, euro sběratelské mince San Marino, Monako, Vatikán. To jsou mince, které prostě neustále stoupají na hodnotě, takže když si je člověk koupí, tak to každý rok stoupne o deset, patnáct procent a tam ta záruka je dost velká.

Děkuji za rozhovor!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

12.06.2018

Manažer Elánu: Vašo kvůli Impulsu odhodil svůj strach

Elán vyráží na střechu! Populární rocková kapela vystoupí v úterý večer ve speciálním živém programu na střeše Rádia Impuls. Po loňském koncertu české skupiny Chinaski je to druhý podobný projekt v posledním roce. Jak je těžké přemluvit hudebníky, aby do toho šli? Zuzana Bubílková se ptala manažera Elánu Vláda Moška.
11.06.2018

Mám to vyvážené. HD obraz mi kompenzuje špatný zrak, říká moderátor Alexander Hemala.

Česko se připravuje na nový televizní signál. Standard DVB-T2 vytlačí obyčejnou dévébété jedničku a pro spoustu Čechů to znamená, že si budou muset koupit novou televizi nebo krabičku, která nový signál rozkóduje. Jak se na to tváří známý televizní hlasatel a moderátor Alexander Hemala? Ptala se ho Zuzana Bubílková.
06.06.2018

Miroslav Kalousek /TOP 09/: Babiš s důvěrou bude vládnout celé volební období

Andrej Babiš se dnes podruhé stane premiérem. Do funkce ho opět uvede prezident Miloš Zeman, který mu tak dá druhou možnost na sestavení vlády. Jak na to reaguje Babišův rival Miroslav Kalousek z TOP 09? Ráno mu od Impulsových zavolala Zuzana Bubílková.
05.06.2018

Čistič Adam straší nemocnice!

Zuzana Bubílková dnes vyzpovídala v Třech Impulsem na tělo ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Podívejte se na video.
04.06.2018

S neznámým velbloudem nechoďte do pouště, radí velvyslankyně v Egyptě

Češi opět sednou do aut a pojednou na letní dovolenou. Za celou rodinu utratí nejčastěji do 25 tisíc korun. Rádi se vracejí do přímořských států, jako je Itálie či Chorvatsko. Navíc se přestávají bát teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer, který v květnu realizovala společnost Europ Assistance. Zuzana Bubílková zavolala české velvyslankyni v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové, aby se jí zeptala, jestli je rozumné létat do egyptských letovisek.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.