Hrozí další zavírání lékáren, říká šéf lékárnické komory

Publikováno: 19.06.2018 08:30
Z českého venkova postupně mizí lékárny. Trend by se dal zastavit, pokud pojišťovny navýší lékárníkům platby. Své slovo dal i ministr zdravotnictví, a tak se očekává, že by ho měl dodržet. Zuzana Bubílková se na stav věcí vyptávala prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby.

Dnes se hlásím přímo ze sídla komory a panu prezidentovi přeji dobré ráno…

Dobrý den.

Pane prezidente, vyprší lhůta na dohodovací řízení se zdravotními pojišťovnami a navýšení plateb lékárnám. Dohodnete se, nebo ne?

Pokud bude platit to, že i lékárenská péče dostane to kompromisní navýšení ve formě pěti procent, tak se dohodneme. Pokud pojišťovny budou trvat na tom, že nám chtějí přidat jenom nějakých sedm desetin, tak se samozřejmě nedohodneme a bude muset rozhodnout ministerstvo zdravotnictví.

Pokud k té dohodě nedojde, co to bude znamenat? Bude to mít vliv na zavírání lékáren?

Pokud nedojde k dohodě a pan ministr nedodrží veřejný slib, který nám dal a který sdělil i veřejnosti, že dojde k navýšení ve výši pěti procent, to znamená zhruba těch 600 milionů korun, tak samozřejmě bude pokračovat ten trend uzavírání lékáren. Za posledního tři a půl roku došlo k uzavření zhruba 60 lékáren na venkově. Těch provozoven, kde ta lékárna byla jedna jediná na vesnici. Tu těžko někdo nahradí.

Proč vlastně potřebujete to navýšení, co je tak drahé?

To, že všechny segmenty dostanou pět procent navíc, znamená, že všichni potřebují přidat. Valí se na nás na všechny společná administrativa, ať je to GDPR, EET, elektronické recepty. Lékárny musí navíc od příštího února implementovat protipadělkovou směrnici, k tomu jsme byli v těch posledních několika letech ochuzeni o spoustu peněz v důsledku neustále klesajících cen a úhrad léků. Dokud budeme závislí jen na marži, tak se nás to bude velmi týkat. Proto chceme i změny u principu, nicméně všichni chtějí a potřebují navýšení. Nemocnice, praktici, ambulantní specialisté, zubaři. Všem to zdravotní pojišťovny umožnily a my chceme to samé. Prosím, chovejte se k nám stejně, dejte nám těch stejných pět procent jako všem ostatním.

To byl prezident České lékárnické komory, Lubomír Chudoba

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

03.09.2018

Maturitu z matematiky bych už „nedal“, říká Babiš

Začal nový školní rok, do lavic tentokrát usedne přes sto tisíc prvňáků. Prezident Miloš Zeman vítal školáky v Praze 6, ministr školství v Brně-Medlánkách a premiér Andrej Babiš se nechal odchytit Zuzanou Bubílkovou na telefonu.
21.06.2018

Lidé musejí pro léky k sousedům, říká starosta Dětmarovic

Lékárny postupně vyklízejí prostor na českém venkově. Jejich provoz mnohdy lékárníci nemůžou utáhnout. Podobně jsou na tom Dětmarovice na Karvinsku, kde také provozovna zanikla. Zuzana Bubílková zavolala starostovi Dětmarovic Ladislavu Rosmanovi a zeptala se, jak se s tím dá žít.
20.06.2018

Vojtěch Filip (KSČM): Nezapomeňte, vstanou noví bojovníci!

Druhá vláda Andreje Babiše ještě nevznikla a už může zaniknout. Klíčová je teď pozice ministra zahraničí, o kterou má zájem Miroslav Poche z ČSSD. Hlas Hradu ale říká „NE“! A je víc než jisté, že Poche jako šéf české diplomacie nemá podporu ani ze strany komunistů, na jejichž hlasech bude celá vláda závislá. Jak si tu situaci užívá předseda KSČM Vojtěch Filip? Ptala se Zuzana Bubílková.
14.06.2018

Na Ligu mistrů zapomeňte, u nás hrajeme okresní přebor, říká starostka Drnovic

V době největší slávy se tam hrála první liga. Na zápas předkola Poháru UEFA tam přijel i slavný klub Mnichov 1860. Na opraveném stadionu sehrála zápas i česká fotbalová reprezentace. Řeč je o Drnovicích, vesnici, která přičichla k velkému fotbalu. Zašlé časy připomíná chátrající stadion, který dnes vlastní obec. Zuzana Bubílková proto zavolala starostce Zuzaně Hermanové, aby se zeptala, co bude dál.
13.06.2018

Daroval sto litrů krve. A tělo reaguje dobře, říká dlouholetý dárce.

Svět oslavuje dárce krve. Jejich svátek letos připadá na čtvrtek 14. června. Zuzana Bubílková našla pana Víta Antoše, který daroval krev celkem 265krát! Je to hodně, nebo stále málo?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.