Daroval sto litrů krve. A tělo reaguje dobře, říká dlouholetý dárce.

Publikováno: 13.06.2018 08:30
Svět oslavuje dárce krve. Jejich svátek letos připadá na čtvrtek 14. června. Zuzana Bubílková našla pana Víta Antoše, který daroval krev celkem 265krát! Je to hodně, nebo stále málo?

Pane Antoši, já vás zdravím, dobré ráno.

Dobré ráno.

Máte propočítáno, kolik litrů krve jste daroval?

No, je to samozřejmě krev i plazma, krev je 450 mililitrů a plazmy je 850 mililitrů, takže já bych to viděl na takových sto litrů určitě. Těžko říct, sto dvacet?

To je neuvěřitelné. Jak na to reaguje vaše tělo?

Podle mě na to vůbec nereaguje nějak špatně. Plazma, ta se doplní hned, krev se doplňuje o trochu déle.

Dovedete si představit, že byste přestal?

Zatím si to představit nedokážu, ale samozřejmě to docela limituje zdravotní stav. Může se kdykoli stát, že vás píchne klíště a pak třeba měsíc darovat nemůžete. Nebo když dostanete nějakou boreliózu, pak už se třeba nedá darovat vůbec. Těžko říct.

Pamatujete si na to, co vás přimělo poprvé darovat krev?

Ano. Byl jsem na vojně a tam nás v roce 1997 oslovili jako vojáky, abychom šli darovat krev. Tak jsem šel a pak už mně to zůstalo. Je to dobrá věc a já si myslím, že každý, kdo je zdravý, tak by měl pomáhat. Já jsem i ve skupině kostní dřeně a každý by podle mě do tohoto registru měl jít, protože nikdy neví, kdy to bude potřebovat někdo z jeho příbuzných nebo známých.

Je nějaký rozdíl mezi tím prvním darováním a tím nynějším?

Je to tak, že si člověk musí zvyknout na jehlu, protože je o trošku větší než když jdete na nějaký krevní rozbor. Ten první odběr byl takový… No, samozřejmě člověk nevěděl, co má od toho čekat. Ale třetí, čtvrtý, tam už je všechno v pohodě.

Děkuji za rozhovor!

Zdroj perexového obrázku: MAFRA

21.06.2018

Lidé musejí pro léky k sousedům, říká starosta Dětmarovic

Lékárny postupně vyklízejí prostor na českém venkově. Jejich provoz mnohdy lékárníci nemůžou utáhnout. Podobně jsou na tom Dětmarovice na Karvinsku, kde také provozovna zanikla. Zuzana Bubílková zavolala starostovi Dětmarovic Ladislavu Rosmanovi a zeptala se, jak se s tím dá žít.
20.06.2018

Vojtěch Filip (KSČM): Nezapomeňte, vstanou noví bojovníci!

Druhá vláda Andreje Babiše ještě nevznikla a už může zaniknout. Klíčová je teď pozice ministra zahraničí, o kterou má zájem Miroslav Poche z ČSSD. Hlas Hradu ale říká „NE“! A je víc než jisté, že Poche jako šéf české diplomacie nemá podporu ani ze strany komunistů, na jejichž hlasech bude celá vláda závislá. Jak si tu situaci užívá předseda KSČM Vojtěch Filip? Ptala se Zuzana Bubílková.
19.06.2018

Hrozí další zavírání lékáren, říká šéf lékárnické komory

Z českého venkova postupně mizí lékárny. Trend by se dal zastavit, pokud pojišťovny navýší lékárníkům platby. Své slovo dal i ministr zdravotnictví, a tak se očekává, že by ho měl dodržet. Zuzana Bubílková se na stav věcí vyptávala prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby.
14.06.2018

Na Ligu mistrů zapomeňte, u nás hrajeme okresní přebor, říká starostka Drnovic

V době největší slávy se tam hrála první liga. Na zápas předkola Poháru UEFA tam přijel i slavný klub Mnichov 1860. Na opraveném stadionu sehrála zápas i česká fotbalová reprezentace. Řeč je o Drnovicích, vesnici, která přičichla k velkému fotbalu. Zašlé časy připomíná chátrající stadion, který dnes vlastní obec. Zuzana Bubílková proto zavolala starostce Zuzaně Hermanové, aby se zeptala, co bude dál.
12.06.2018

Manažer Elánu: Vašo kvůli Impulsu odhodil svůj strach

Elán vyráží na střechu! Populární rocková kapela vystoupí v úterý večer ve speciálním živém programu na střeše Rádia Impuls. Po loňském koncertu české skupiny Chinaski je to druhý podobný projekt v posledním roce. Jak je těžké přemluvit hudebníky, aby do toho šli? Zuzana Bubílková se ptala manažera Elánu Vláda Moška.
Impuls on-line
Český Impuls on-line
archiv
button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8 button reset sector 1 sector 2 sector 3 sector 4 sector 5 sector 6 sector 7 sector 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.